Görüş Bildir

Bilal Okudan: “Ülkemize sığınan yetenekli sporculara geçici lisans izni verilmeli”

Anasayfa » spor »
2017-11-05 13:47:36 Tarihinde eklendi

GENÇKONFED GENEL BAŞKANI BİLAL OKUDAN, “YURT DIŞINDAN FARKLI SEBEPLERDEN DOLAYI GÖÇ ETMİŞ MAĞDUR ÇOCUKLAR, ÜLKEMİZDE EĞİTİM, SAĞLIK, GÜVENLİK GİBİ HER TÜRLÜ SOSYAL GÜVENCE ALTINDA OLMALARINA RAĞMEN ÖZELLİKLE AMATÖR SPOR KULÜPLER FEDERASYONUNUN (ASKF)

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Bilal Okudan: “Ülkemize sığınan yetenekli sporculara geçici lisans izni verilmeli”
GENÇKONFED Genel Başkanı Bilal Okudan, “Yurt dışından farklı sebeplerden dolayı göç etmiş mağdur çocuklar, ülkemizde eğitim, sağlık, güvenlik gibi her türlü sosyal güvence altında olmalarına rağmen özellikle Amatör Spor Kulüpler Federasyonu’nun (ASKF) lisans uygulama ve esasları nedeniyle amatör futbol kulüplerimizin alt yapı kategorilerinde lisanslandırılmamakta ve bu mağdur çocuklar futbol oynayamamaktadır" dedi.
Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu (GENÇKONFED) Genel Başkanı Bilal Okudan, Türkiye’ye sığınan yetenekli sporculara geçici lisans izni verilmesi gerektiğini söyledi. Okudan, geçici lisans izni verilerek yetenekli çocukların resmi müsabakalarda oynama ve yeteneklerini üst seviyelere taşıma noktasında mağduriyetleri giderilmesi gerektiğine dikkati çekti. Okudan, "Eğitimde eşitlik ilkesi nasıl ki bu çocukların ülkemizde eğitim almaları noktasında her türlü kolaylığı sağlasa da, özellikle futbolda tamamen çocukları ötekileştirmekten, mağdur etmekten öteye gitmiyor. Mağdur çocukları ülkemizde oryantasyonu ve sosyal yaşama hazırlamanın bir yolu da bu çocukları eğitim ve sağlıkta olduğu gibi futbolda mevcut olan yeteneklerine göre futbol takımlarımızın alt yapılarında lisans haklarının verilerek müsabakalara katılmaları gerekir. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu olay sorun haline getirilmezken, ülkemizde istenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadan oynayamama ve geriye dönük 5 yıllık oturum izni yani beş yıllık ikamet ediyor olma zorunluluğu aranmamaktadır. Ülkemizde onaylanmasını tasvip etmediğimiz bu uygulamadan dolayı yetenekli ve gelecek vaat eden sporcular bir şekilde dünyanın çeşitli ülkelerine kaçırılmakta ve ailelere gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır. Hal böyle iken ülkemiz bu olaya seyirci kalmakta ve gereken milli refleks gösterilmemektedir" diye konuştu.

"Yetenekli gençlerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz”
ASKF’nin özellikle filiz lisans durumundaki çocuklara en azından geçici lisans izni vererek yetenekli çocukların resmi müsabakalarda oynama ve yeteneklerini bir üst seviyelere taşıma noktasında mağduriyetlerinin gidermesi gerektiğini vurgulayan Okudan, "Bu mağduriyet futbolda olduğu gibi diğer amatör branşlarda da karşılaşılan bir mağduriyet ve hak ihlali olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa ve gelişmiş ülkeler bu sorunu basitçe çözerken özellikle ülkemizde bu mağduriyet ve lisans hakkı kazanma sadece zor bir süreç olan istisnai Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanma ve bilindiği üzere sadece Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanımızın imzası ve olurları ile istisnai Türk vatandaşlığıyla mümkün olmaktadır. Yetenekli gençlerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri