Görüş Bildir

Suudi Arabistan’ın istedi, Arap birliği toplanıyor

Anasayfa » politika »
2017-11-13 12:58:58 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Arap Birliği, Tahran’ın Yemen ve Lübnan’daki etkisini görüşmek üzere toplanıyor.
Suudi Arabistan, İran’ın Arap yarımadasında yaptığı ihlalleri görüşmek üzere Arap Birliğini Pazar günü olağan üstü toplantıya çağırdı.
Arap Birliği’nin dönem başkanlığını yaptığı Jibuti’nin de onayladığı Suudi Arabistan’ın isteğini Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği kaydedildi. Suudi Arabistan’ın Arap ülkeleri dışişleri bakanları acil toplantıya çağırma isteğini, Yemen’deki Husi asiler tarafından Riyad’a atılan ve Suudi Arabistan füze savunma sistemi tarafından havada imha edilen füzelerin İran tarafından temin edildiği iddiasına dayandırdığı kaydedildi.
Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonu, Yemen’deki Husi isyancılara karşı yürüttüğü operasyonda İran’ın Husilere destek verdiği iddiasında bulunuyor.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Husi milislere balistik füze temin ederek İran’ı Suudi Krallığına karşı askeri saldırı yapmakla suçladı. Ancak İran füze saldırılarıyla bir ilgisinin bulunmadığını söylemişti. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, İran’ın ülkesini yapılacak herhangi bir saldırının İran İslam Cumhuriyeti tarafından püskürtüleceğini söyledi.
Suudi Arabistan ayrıca, Cuma günü Bahreyn’de bir petrol boru hattına yapılan ve petrol akışını bir süre engelleyen sabotajda İran’ın parmağı olduğu imasında bulunmuştu. Tahran bu iddiayı da reddederek çocukça bir iddia olduğunu söylemişti.
Suudi Arabistan, İran’ın yalnızca Arap bölgesinde değil bütün dünyada barış ve güvenliğe zarar verdiğini ileri sürdü.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler