Görüş Bildir

Osmanlı dönemindeki hac yolculuğunu anlatan sergi

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-11-13 19:23:41 Tarihinde eklendi

GAZİANTEP'TE OSMANLI DÖNEMİNDE HAC YOLCULUĞUNU ANLATAN "HAREMEYN, HAC, MUKADDESE YOLCULUK" İSİMLİ SERGİ AÇILDI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Osmanlı dönemindeki hac yolculuğunu anlatan sergi
Gaziantep’te Osmanlı döneminde hac yolculuğunu anlatan "Haremeyn, Hac, Mukaddese Yolculuk" isimli sergi açıldı.
Gaziantep ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri işbirliğinde Osmanlı döneminde hac yolculuğunu anlatan "Haremeyn, Hac Mukaddese Yolculuk" adlı sergi açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü koleksiyon ve arşivlerinden alınan Kur’an-ı Kerim, Kabe örtüsü, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objelerin yanı sıra Hz. Muhammed’in sakal-ı şerifinin yer aldığı serginin açılışında konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, hayırlı olmasını dilediği sergide ecdadın 200 yıl önce hac vazifesini yaparken yaşadığı zorlukları gösteren eserlerin yer aldığını ifade etti. Vali Yerlikaya, "Biz bugün 3,4 saatte hacca giderken eskiden bu yolculuk neredeyse 9 ay sürüyormuş. Ne zorluklar çekiliyor, bu zorluklara rağmen yolculuk büyük bir hasret ile yapılıyormuş. Bu nedenle ben de sizler gibi çok heyecanlıyım" dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise çok mutlu ve heyecanlı olduğunu ifade ederek, "Hac ibadeti İslam’ın beş şartından biridir. Bu ibadetin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. 200 yıl önce nasıl gidiliyordu, bu zorluklar neydi. O günkü koşullarda yapılan yolculuğun izlerini bu sergide bulabileceğiz. Bu sergiyi Peygamber Efendimizin sakalını da görerek tamamlayacağız" diye konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder de Ramazan ayında Yenikapı’da sergininin açıldığını hatırlatarak, sergiden çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti. Sergi koordinatörü Erkan Doğanay ise, yaklaşık 200 yıl önce hac yolcuğunu anlatan tarihi zorlu yolculuğun çeşitli obje ve malzemelerle sergilendiğini vurguladı.
Topkapı Müzeler Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı’nın da katıldığı sergide bulunan Kabe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objeler ve Hz. Peygamberin sakal-ı şerifleri görenleri duygulandırdı. Sergi 30 Kasım’a kadar gezilebilecek.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri