Görüş Bildir

Halil Coşkun’un sergisi 17 Kasım’a kadar gezilebilecek

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-11-13 17:33:29 Tarihinde eklendi

HALİL COŞKUN’UN SERGİSİ 17 KASIM’A KADAR GEZİLEBİLECEK

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Halil Coşkun’un sergisi 17 Kasım’a kadar gezilebilecek
Halil Coşkun’un Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı 21’inci kişisel resim sergisi, 17 Kasım’a kadar gezilebilecek.
Ressam Halil Coşkun çalışmalarını Ankara’da atölyesinde sürdürdüğünü, ortaokul ve lise yıllarında resmin kendisi için büyük bir tutku olduğunu ve arkadaşlarının okul dışında futbol oynarlarken kendisinin resim yaptığını söyledi. Ortaokuldayken mecmualardan kopyalama yaptığını, ailesinin çalışmalarını ilgiyle izlediğini belirten Coşkun, “Bu tutkumu bildiği için babam bütün mecmuaları alırdı. Lise son sınıfa geldiğimde resmin akademik eğitimini almaya karar verdim” dedi.
“Üniversite yıllarında resim benim için vazgeçilmez bir tutkuya dönüştü, okulun tatil olduğu zamanlarda bile geç saatlere kadar resim yapardım” diyen Coşkun, “Mezuniyetimden sonra öğretmenliğe başladım. Fakat sanat ortamlarında olma isteğim daha ağır bastı ve istifa edip Ankara’ya yerleştim. Yüksek lisansımı Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladım. Atölyemi kurdum ve halen çalışmalarımı sürdürüyorum.Resmi ve özel koleksiyonlarda eserlerim bulunuyor. Resimlerimdeki kuş, kendine ait yuvada dış dünyadan soyutlanmış, bir bakıma inzivaya çekilmiş, dıştan gelen tüm kötülüklere karşı etrafını saran dalların arasında kendine bir zırh oluşturmuş ve böylece kendi mekanında özgürlüğe kavuşmuştur. Boşlukta kendi başına korkusuzca durabilmektedir” şeklinde konuştu.
"Resim yapmak benim için hayatın anlamı"
Sergide tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle yapılmış 42 farklı ölçüde eserinin yer aldığı ifade eden Coşkun,“Bir sanat yapıtının gerçek değeri, sanatçının yaşantısına ait tüm verilerin toplamında yattığı yaygın bir yaklaşımdı” diye konuştu. Coşkun, resim yapmanınkendisi için hayatın anlamı ve var olma biçimi olduğunu, resim yapmadan kendisini yaşamamış gibi hissettiğini ve varlığını sorguladığını, sözlerine ekledi.
Coşkun’un Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 17 Kasım’a kadar her gün 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Hasan Çoşkun
Sivas Divriği’de1963 yılında doğan Coşkun, 1985’te Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 1987 - 1990 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalında yüksek lisans programını tamamladı. Resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, Ankara, İstanbul, Bodrum, Bursa, Eskişehir ve İzmir’de 1994-2014 yılları arasında 20 kişisel sergi açmış olup, çalışmalarını Ankara’daki özel atölyesinde sürdürmektedir.
Coşkun, Şefik Bursalı Resim Yarışmasında 2009 ve 2012 yıllarında iki kez ödül almıştır.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri