Görüş Bildir

Kayseri’de 10 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu

Anasayfa » genel »
2017-11-13 18:37:42 Tarihinde eklendi

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNİN KASIM AYI TOPLANTISI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ÇELİK YÖNETİMİNDE YAPILDI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Kayseri’de 10 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Yamula Barajı civarında yaklaşık 10 milyon yıl öncesine ait fosil bulunduğunu söyledi.
Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik yönetiminde yapıldı. Gündem maddeleri oylamaya sunulmadan önce Kayseri’de bulunan 10 milyon yıllık fosil kalıntısına dair açıklamalarda bulunan Başkan Çelik, “Koruma altına alınması ve gün yüzüne çıkarılması gereken değerler bunlar. Geçen sene başlatılan şeker fabrikasının içerisindeki Keykubat Sarayı kazısı bunun bir örneği. Buralardaki yapılan kazıları yine sizlerle birlikte meclisimizde aldığımız kararla destekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde aldığımız bir kararla Kültür Bakanlığından izin alarak çıkartılan ve antropolojik değeri olan hayvan fosillerinin araştırılması ve gün yüzüne çıkarılmasıyla ilgili protokoller yapıyoruz” dedi.

“Anadolu’nun biyolojik kültür mirasına ışık tutacak”
Fosilin Anadolu’nun kültür mirasına ışık tutacağını belirten Başkan Çelik, “Yamula Barajı civarında bulunan yaklaşık 10 milyon yıl öncesine ait bir hayvan fosili. Fil olduğu söyleniyor. Daha önce de Gömeç civarında 6 ile 8 milyon yıl öncesine ait zürafa ya da gergedanlara ait fosiller bulundu. Bu fosilin tarihi değeri çok yüksek. Biliyorsunuz Anadolu tüm kıtaların geçiş noktasında ve göç yollarının üzerinde. Anadolu’nun tarihine ve biyolojik kültür mirasına ışık tutması açısından bu tip araştırmalar çok önemli. Bunlar inşallah yapılacak çalışmalarla gün yüzüne çıkartılacak ve bilim merkezlerimizde sergilenerek, tüm kamuoyuyla paylaşılacak” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri