Görüş Bildir

Bakan Kaya’dan, Bülent Tezcan’a kınama

Anasayfa » politika »
2017-10-31 12:14:57 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret eden CHP’li Bülent Tezcan’ı kınadığını belirterek, "Her türlü edep ve saygıdan, terbiye sınırlarını aşan bu talihsiz ve utanç verici açıklamaları sahibine iade ediyorum ve en şiddetli şekilde kınadığımı ifade etmek istiyorum" dedi.
"Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Alanlarda Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu" projesinin kapanış konferansı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Ankara Sheraton Hotel’de yapılan konferansa çok sayıda Roman davetli ve AB Delegasyonu katıldı. Program kapsamında konuşma yapan Bakan Kaya, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle "Cumhurbaşkanı’na hakaret"ten hakkında soruşturma başlatılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ı kınadığını ifade ederek, "Türkiye olarak kendi içimizde nefret söylemini körükleyenleri dışarıda bırakacak değiliz. Maalesef dün yine parlamentoda milletvekilliği yapan birinin takındığı nefret söylemi, milletimiz tarafından büyük bir ayıp ve utançla karşılandı. Her türlü edep ve saygıdan, terbiye sınırlarını aşan bu talihsiz ve utanç verici açıklamaları sahibine iade ediyorum ve en şiddetli şekilde kınadığımı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"15 ilde SODAM’ları hayata geçirdik"
Avrupa Birliği Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında konuşan Kaya, dünya üzerinde yaşayan hiçbir insanın dezavantajlı koşullarda yaşamayı hak etmediğini ifade etti. Dünyanın zenginliklerinin bütün dezavantajlı koşulları ortadan kaldırmaya yetebileceğini belirten Kaya, bu amaçla insanlık, vicdan ve adalet adına güçlerinin birleştirilmesi gerektiğine inandığını kaydetti. Türkiye’nin son 15 yılda dünyada yankı uyandıran gelişmelere imza attığının altını çizen Kaya, "Bu zihniyet dönüşümünü özellikle sosyal politikalar alanında desteklemeye devam ediyoruz. 2002 yılında 1.3 milyar olan bütçemizi 2016 yılında 33 milyara yükselttik. Eğitim, sağlık, sosyal yardım ve hizmetlerde devrim niteliğinde uygulama projeleri ile eşit ve adil bir anlayışla hayata geçirdik. Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin bu hizmetlerden yararlanmasını sağlıyoruz. Biz bakanlık olarak Roman kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı, yoksul kadınlarımızın toplumsal uyumunu arttırmak için Sosyal Dayanışma Merkezlerimizi (SODAM) faaliyete geçirdik. Şu an 6 ilimizde 15 SODAM faaliyet göstermekte, bu merkezlerde mesleki kurslar veriyoruz. Ayrıca kermes ve gezi gibi kadınlarımızın sosyal dayanışmasını arttıracak programları da gerçekleştiriyoruz. Roman nüfusun yoğun yaşadığı yerlerde TOKİ ile yürüttüğümüz sosyal konut projesi ile tam 15 ilde 4 bin 608 konut inşa ettik. Roman vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde 2010 yılından itibaren Roman vatandaşlara yönelik yeni bir açılım siyasetinin devreye girmesinin önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Kaya, bu kapsamda Roman vatandaşlara yönelik strateji belgesi hazırlıklarının başladığını ve Nisan 2016 yılında belgenin yayınlandığını da aktardı ve, "Bu gelişmeler esasen Türkiye’nin son 15 yılda dünyaya verdiği insanı ve vicdani mesajların önemli safhalarından biri olmuştur" dedi.
Neşe dolu, hayat ve sevgi dolu Romanların insanlık dışı muamelelerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Kaya, "Türkiye’nin kapıları onlara sonuna kadar açık olmuştur. Bu topraklarda Roman kardeşlerimiz dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar özgür oldular" ifadelerinde bulundu.
Konuşmaların ardından proje kapsamında fotoğraflarıyla ödül alan yarışmacılar için ödül töreni gerçekleştirildi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri