Görüş Bildir

Aydın’da Tezhip sanatı sergisi ilgi gördü

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-10-31 09:04:37 Tarihinde eklendi

AYDIN’IN EFELER İLÇESİNDE TEZHİP SANATÇISI VARLIK ESEN’İN ÖĞRENCİLERİ İLE BİRLİKTE AÇTIĞI ‘TEZHİP SANATI’ SERGİSİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Aydın’da Tezhip sanatı sergisi ilgi gördü
Aydın’ın Efeler ilçesinde tezhip sanatçısı Varlık Esen’in öğrencileri ile birlikte açtığı ‘Tezhip Sanatı’ sergisi yoğun ilgi gördü.
Efeler Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde 10 gün süre ile halka açık olacak olan sergide 72 eserin yer aldığını ifade eden tezhip sanatçısı Varlık Esen, usta öğrencileri ile yapmış olduğu 4 yıllık çalışmalarından oluşan eserlerin sergilediğini belirtti.
Tezhip sanatın unutulmaya yüz tutmuş olan bir Osmanlı sanatı olduğunu belirten Esen,” Tezhip Sanatı klasik sanatın en güzellerinden ve en nadide öreklerindendir. Daha çok 22 ayar altınla yapılıyor. Kendine özgü çiçekleri, yaprakları, dalları ve farklı desenleri olan ama her birin de tasarım olan bir sanattır. Çünkü Tezhip sanatın da kopya olmuyor. Sanaçılar uzun süre uğraşarak kendi tasarımını hazırlayıp ondan sonra klasik renkleri kullanarak kendi eserini meydana getiriyor. Sanatçı bu alanda uzun süre çalışarak ancak yetişebiliyor” diye konuştu.
Tezhip sanatçısı Varlık Esen, Bodrum Halk Eğitim Merkezi’nde eğitimini tamamladıktan sonra, tezhip sanatını Aydın’da yaşatmak için çalışmalar başlattığını sözlerine ekledi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler