Görüş Bildir

Beyaz önlüğüyle, kadın girişimcilere örnek oldu

Anasayfa » ekonomi »
2017-10-31 09:02:18 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde uzun yıllardır yöresel ürünler imalat ve ticareti yapan, Yöresel Köy Ürünleri Pazarı sahibi Nurten Gümüşsoy, kadın girişimcilere örnek oluyor.
‘Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’ndan yararlanan kadın girişimcilerden Gümüşsoy Yöresel Köy Ürünleri Pazarı sahibi Nurten Gümüşsoy, beyaz önlüğüyle kadın girişimciler için örnek gösteriliyor.
Kızılcahamam’da yöresel ürünler imalat ve ticareti yapan Nurten Gümüşsoy, girişimcilik hikayesini, işletmesini ve Kadın İşletmelerine Destek Programı’nın işine olan katkılarını anlattı. 1990’ların sonunda Kızılcahamam’ın yerel pazarındaki bir tezgahta yöresel ürünler satarak iş hayatına, girişimciliğe adım atan ve tezgahta ‘beyaz önlüklü kadın’ diye tanınan Nurten Gümüşsoy, bugün iki dükkana çıkardığı satış alanı, iki unlu mamuller imalathanesi ve yöresel ürünler sunan kahvaltı salonuyla Kızılcahamam’ın önde gelen kadın girişimcilerinden oldu.
Kadın Girişimci Kredisi sayesinde satış kapasitesini iki katına çıkardığını belirten Gümüşsoy, "Kadın girişimciler asla cesaretini kaybetmemeli, yılmamalı ve risk almaktan korkmamalı; aksine iç sesini dinleyerek hayallerinin peşinden gitmeyi bilmeli. Kadın eli farklıdır, bir kadın isterse başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Ben işe başladığım zamanlar Kızılcahamam’ın ilk kadın girişimcisi olarak pek çok toplumsal baskıyla karşılaştım. ‘Kadından esnaf mı olur?’ diyenlere, kadından çok iyi esnaf da, üretici de olabileceğini gösterdim. Kızılcahamam’a ilk bazlamacıyı açarak bu bölgenin bazlama cenneti diye anılmasına katkı yaptım. Önümüzdeki dönemde bir büyükbaş hayvan çiftliği kurmayı hedefliyorum" ifadesini kullandı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri