Görüş Bildir

Genelkurmay Başkanı Akar’ın Somali ziyareti

Anasayfa » genel »
2017-09-30 23:26:47 Tarihinde eklendi

GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR, SOMALİ’DE İNŞASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SOMALİ HARP OKULU, ASTSUBAY OKULU VE BİRLİK EĞİTİM MERKEZİ’NİN TÖRENLE AÇILIŞLARINI YAPTI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Genelkurmay Başkanı Akar’ın Somali ziyareti
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Somali’de inşası Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen Somali Harp Okulu, Astsubay Okulu ve Birlik Eğitim Merkezi’nin törenle açılışlarını yaptı.
Somali’deki resmi temaslarına devam eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, inşası Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen Somali Harp Okulu, Astsubay Okulu ve Birlik Eğitim Merkezi’nin açılışlarını yaptı. Orgeneral Akar açılışta yaptığı açıklamada, bölgesel ve küresel barış ile istikrarın önemli destekçilerinden olan Türkiye’nin kendi tarihi tecrübesini; toplumsal, siyasal ve kültürel birikimini; sahip olduğu imkan ve kaynaklarını ‘Afrika sorunlarına, Afrikalı çözümler’ ilkesi çerçevesinde, barış ve istikrar yolunda Somalililer için seferber ettiğini kaydetti. Bu kapsamda Türkiye’nin Mogadişu’da en büyük yurtdışı askeri yerleşkesini açtığını belirten Akar, Somalililerin güvenlik ve istikrarına elinden gelen azami katkıyı sağlamayı amaçladığını, söz konusu okullarda eğitim alan ve ülkelerinin güvenliğine katkı sağlayacak personel sayesinde, Somali’nin geleceğe daha güvenle bakma imkanı bulacağını vurguladı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Somali Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından eğitilecek personelin, başta Somali ve bölgenin güvenliği olmak üzere, Afrika ve dünya barışı için hizmet edeceğini kaydeden Akar, ülke, bölge ve dünya barışına çok önemli katkılar sağlayacak söz konusu eğitim kurumlarından yetişecek personelin, iki ülke ilişkilerini gelecekte çok daha iyi seviyelere taşıyacağını belirtti.
Ayrıca törende, eğitimlerini Türkiye’de tamamlamış Somali Silahlı Kuvvetleri mensubu subaylardan terfi alanlara yeni rütbeleri verildi.
Somali Başbakanı Hasan Ali Kayre ile yabancı sivil ve askeri misyon şeflerinin katılımıyla açılışları gerçekleştirilen okullar ve eğitim merkezinin yönetimi ile eğitim/öğretim faaliyetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından görevlendirilen personel tarafından yürütüleceği, bu okullarda yetiştirilecek personel ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin gelecekteki subay ve astsubay ihtiyacının karşılanması amaçlandığı belirtildi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler