Görüş Bildir

İzol; "İhracattaki artış sevindirici"

Anasayfa » ekonomi »
2017-09-04 13:51:49 Tarihinde eklendi

MERSİN GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI MEHMET SERKAN İZOL, İHRACAT RAKAMLARININ AĞUSTOS AYINDA BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 11.9 ARTARAK 12 MİLYAR 439 MİLYON DOLARA ULAŞTIĞINI HATIRLATARAK, "İHRACATTAKİ ARTIŞ ÜLKEMİZİN DOĞRU Y

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
İzol; "İhracattaki artış sevindirici"
Mersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Başkanı Mehmet Serkan İzol, ihracat rakamlarının ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına dönemine göre yüzde 11.9 artarak 12 milyar 439 milyon dolara ulaştığını hatırlatarak, "İhracattaki artış ülkemizin doğru yolda olduğunun bir göstergesidir" dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerini değerlendiren İzol, rakamların iş dünyası adına sevindirici olduğunu ifade ederek, "İhracat ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat yüzde 10.7 artış ile 102.5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat, yüzde 7.8 artışla 151.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllara göre ihracat rakamlarının artması ülkemizin doğru yolda olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Her geçen gün büyüyen Türkiye ekonomisindeki bu olumlu veriler iş dünyasının azimli çalışmalarının sonuç verdiğinin de göstergesi olmuştur" diye konuştu.
"İleri teknoloji ürünlerine yönelmeliyiz"
Türkiye’nin ihracat rakamlarının daha da yukarıya çekilmesiyle birlikte işsizlik sorununun da ortadan kalkacağına inandığını dile getiren İzol, "İş dünyası olarak daha çok çalışmak, sonuç odaklı hareket etmek durumundayız. Ülkemizde son zamanlarda iş dünyasını desteklemek adına birçok önemli paket açıklanmıştır. Bunların başında ‘Üretim Reform Paketi’ yer almakta. Ülke olarak inovasyonu iyi takip eder, dünya piyasalarında kabul görebilecek ürünler geliştirirsek, ihracat rakamlarımız daha da artacaktır. Özellikle ileri teknoloji ürünlerinin imalat sanayi içindeki payını arttırmamız gerekmektedir. TÜİK 2017 Temmuz ayı verilerine göre ileri teknoloji ürünlerinin imalat sanayi içindeki payı yüzde 2.9, orta ileri teknoloji ürünlerinin payı ise yüzde 34.7 olarak açıklandı. Eğer yenilikçi ürünleri geliştirip dünya pazarına sunmayı başarabilirsek, bu hem ihracat rakamlarımızda çok ciddi bir artış sağlayacak hem de ileriye dönük ülke ekonomimizin ayakta kalmasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri