Görüş Bildir

Çorum’da ÇATAK uygulamaları devam ediyor

Anasayfa » yerel »
2017-08-13 14:41:20 Tarihinde eklendi

ÇORUM’DA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN TARIMSAL ARAZİLERDE TOPRAK VE SU KALİTESİNİN KORUNMASI, YENİLENEBİLİR DOĞAL KAYNAKLARIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İLE YOĞUN TARIMSAL FAALİYETLERİN OLUMSUZ ETKİLERİNİN AZALTILMASINA YÖNELİK GE

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Çorum’da ÇATAK uygulamaları devam ediyor
Çorum’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yoğun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınmasını amaçlayan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) projesi uygulamaları artarak devam ediyor.
Çevre kirliliğini önlemek ve su tüketimini azaltmak amacıyla, ÇATAK il uygulama komisyonunun uygun gördüğü köy ve alanlarda uygulanan projede sürdürülebilir ve kaliteli tarımsal üretim ile sağlıklı ve güvenilir gıda üretmek ana hedef olarak belirlendi.
ÇATAK programında 2016 yılında Çorum’da 10 ilçede 593 üreticiye, 14 bin 725 dekar alanda 1 milyon 225 bin 610 TL hibe destekleme ödemesi gerçekleşirken daha önce tarımsal destekleme ödemesi yapılan proje kapsamındaki bütün ilçelerde 2017 yılında bakanlığın Çorum’a tahsis ettiği 19 bin dekar alanda projeye devam edilecek. Ayrıca bakanlığın projeye ayırdığı destekten daha fazla sayıda çiftçi yararlanacak.
Ayrıca Çorum’un Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması projesinde Türkiye genelinde en fazla faaliyet gösteren iller arasında yer aldığından projenin daha etkin yürütülmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir adet arazi aracı hediye edildi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri