Görüş Bildir

Arakan Katliamı Balıkesir’de protesto edildi

Anasayfa » haberde_insan »
2017-08-31 18:30:25 Tarihinde eklendi

MYANMAR ORDUSU TARAFINDAN ARAKAN'DAKİ MÜSLÜMANLARA YÖNELİK YAPILAN KATLİAM, ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ VE STK'LAR TARAFINDAN BALIKESİR’DE PROTESTO EDİLDİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Arakan Katliamı Balıkesir’de protesto edildi
Myanmar ordusu tarafından Arakan’daki Müslümanlara yönelik yapılan katliam, Anadolu Gençlik Derneği ve STK’lar tarafından Balıkesir’de protesto edildi.
Myanmar ordusu tarafından Arakan’daki Müslümanlara yönelik yapılan katliam, Balıkesir’deki STK’lar tarafından Zağnos Paşa Camii’nde kılınan ikindi namazı sonrası protesto edildi. Myanmar, STK’lar tarafından “Zulümlerinizden Rahatsızız. Alışmayacağız. Alıştırmayacağız” sloganları atıldı.
Myanmar ordusunun, Arakanlı Müslümanlara yönelik cumartesi günü başlattığı askeri operasyonda çok sayıda insan hayatını kaybetti. Gerçekleştirilen katliam sonrasında Balıkesir’deki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) katliamı protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı. Zağnos Paşa Camii’nde ikindi namazı sonrası gerçekleşen basın açıklamasını STK’lar adına Balıkesir Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Ersin Güçlü, “Tüm Müslümanların Kurban Bayramı şükrü ve sevinci için hazırlanması gereken bu günlerde Bengal Körfezi’nin doğu kıyılarında yaşayan Arakanlı kardeşlerimiz yine bir katliamla karşı karşıyadır. Arakanlı Müslümanlar, yeni doğan bebekler ve küçücük çocuklar da dahil tüyler ürpertici bir şekilde şehit edilmekte ya da insanlık dışı muameleye tabi tutulmaktadırlar. Müslümanlara karşı işkence ve katliamlar sistematik bir şekilde uygulanmaktadır. Her türlü temel hakkı yol sayılan, topraksız ve kimliksiz olarak yaşamaya çalışan Müslümanlar tüm dünyanın gözleri önünde adeta sürek avına tabi tutulmaktadırlar. Atalarından kalan toprakları terk etmeye zorlanan ve bunun neticesinde komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların da durumu iç açıcı değildir. Geçtiğimiz yıllarda da benzer katliamlar yaşanmış, bizler bu katliamlar karşısında başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerindeki yönetimleri ve uluslararası kuruluşları fanatik Myanmar Hükümeti’ne karşı tepki göstermeye ve yaptırım uygulamaya davet etmiştik” dedi.
“Arakan’da yaşayan Müslümanların can emniyeti sağlanmalıdır”
STK Temsilcileri adına konuşan Güçlü, “Uluslararası insani yardım kuruluşlarının Arakan’a girişi ve yardımların ulaşması garanti altına alınmalıdır. Mülteci olarak yaşayan Arakanlıların atalarının topraklarına dönüşünü kolaylaştıracak şartlar hazırlanmalıdır. Arakanlı Müslümanların can emniyeti, ekonomik hakları, inanç hürriyetleri, eğitim hakları, kültürel hakları garanti altına alınmalıdır. Kurban Bayramı için hazırlık yaptığımız bu günlerde, Arakan’da yüreklerimizi parçalayan bu tablo; İslam ülkelerinin bir ve bütün olarak oluşturacakları bir İslam Birliğinin eksikliğinin bir kez daha nelere mal olduğunu göstermiştir. Balıkesir Sivil Toplum Kuruluşlarının mensupları olarak bizler bu yaşanan gelişmeler karşısında tarihe tanıklığımızın ve insanlara karşı sorumluluğumuzun gereği olarak en başta yöneticilerimizi ve bütün kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
STK’lar Anadolu Gençlik Derneği Balıkesir Şubesi tarafından düzenlenen Arakan protestosuna Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Balıkesir İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan ve Sivil Toplum Teşkilatlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri