Görüş Bildir

Rusya pazarı açıldı, üzüm üreticisi umutlandı

Anasayfa » ekonomi »
2017-07-28 15:09:48 Tarihinde eklendi

RUSYA'YA İHRACATIN ÖNÜNÜN AÇILMASI ÜZÜM ÜRETİCİLERİNİ UMUTLANDIRIRKEN SARIGÖL OVASININ DÜNYACA ÜNLÜ ÇEKİRDEKSİZ SOFRALIK SULTANİYE ÜZÜMLERİNDE TATLI TELAŞ BAŞLADI. PAZAR İÇİN GÜN SAYAN SULTANİYE ÜZÜMLERİNDEKİ KALİTE VE VERİMİNİN YÜKSEKLİĞİ DE ÜRETİCİ

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Rusya pazarı açıldı, üzüm üreticisi umutlandı
Rusya’ya ihracatın önünün açılması üzüm üreticilerini umutlandırırken, Sarıgöl Ovası’nın dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümünde tatlı telaş başladı. Sultaniye üzümlerindeki kalite ve veriminin yüksekliği de pazar için gün sayan üreticilerin yüzünü güldürdü.
Sarıgöl ve çevresinde 110 bin dekarlık alanda yetiştirilen dünyaca ünlü sofralık Sultaniye üzüm bağlarında ve üzüm salkımlarında son çalışmaların yapıldığını belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Bağlarımızda şu an yaprakların aralanması, salımlarda düzeltme, yanık tanelerin toplanması gibi çalışmalar aralıksız yapılıyor. Bağlarda üzümlerin verimi ve kalitesi çok güzel. Bu yıl yaş üzümden umutluyuz. Zira Rusya pazarı açıldı" dedi.

"Üzümlerin yüzde 85’i yaş olarak ihraç ediliyor"
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ülgen, üzümlerin yüzde 85’inin yaş olarak ihraç edildiğini belirterek, "İlçe genelinde yetiştirilen Sultaniye üzümlerimizin yüzde 85’i yaş olarak başta Rusya olmak üzere Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Bu ihracatlar bizim için çok önemli. Yaş üzümlerimizin ihraç edilmesi nedeniyle de üzüm üreticilerimiz her geçen yıl daha kaliteli üzüm elde etmek için yenilikler uygulamakta ve iyi tarıma yönelmektedir. Kaliteli üzüm için mutlaka bilinçli uygulama şart. Üzüm hasadına ağustos ayının 20’sinde başlanır, aralık ayının sonuna kadar devam eder" diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler