Görüş Bildir

Bayramda sağlıklı beslenme tüyoları

Anasayfa » saglik »
2017-06-24 14:58:04 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Diyetisyen Huma Karabulut, Ramazan Bayramı’nda porsiyon kontrolü yapmadan fazla yemek yemenin sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceğini belirterek, bayramda sağlıklı beslenme konusunda bilgi verdi.
Eski beslenme düzenine geçişte Ramazan Bayramı’nın bir başlangıç olarak kabul edilip, sağlıklı beslenme ilkeleri doğrultusunda beslenmeye özen göstererek sağlık sorunları yaşamaktan kurtulabilineceğini belirten Karabulut, "Geleneksel olarak bayramlarda çok sık tükettiğimiz tatlı ve hamur işleri kan şekerimizi hızlı yükselten enerji içeriği yoğun besinler olduğu için yine sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir" ifadesini kullandı.
Günde en az 10-12 bardak su tüketerek Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmanın hızlandırılabileceğini ifade eden Koru Ankara Hastanesi Diyetisyeni Karabulut, "Ramazan ayından kalan alışkanlık ile kahvaltı öğünleri atlanabilmektedir. Fakat güne yumurta, peynir, tam buğday ekmeği, söğüş sebzeler gibi posalı ve glisemik indeksi düşük besinlerle başlarsanız gün içerisinde daha tok kalıp rahatlıkla porsiyon kontrolü yapabilirsiniz" diye konuştu.
Bayramda çay-kahve tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Karabulut, "Çay ve kahvenin vücutta su kullanımını engellediğini, ödem yaptığını, hatta aşırı tüketildiğinde çarpıntıya neden olduğunu unutmayın. İkram edilen çay ve kahvelerinizi 3 fincanı geçmeyecek şekilde, şekersiz tüketmeye özen göstererek vücutta oluşturacağı olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz" açıklamasını yaptı.
Aşırı tatlı tüketiminden kaçınılması gerektiğini ifade eden Karabulut, gereksiz şeker alımının, kilo olarak geri döneceğini söyledi. Karabulut, "Ayrıca baklava gibi şerbetli tatlılar glisemik indeksi çok yüksek olduğu için kan şekerimizi hızlı yükseltip hızlı düşürecektir. Bunun yerine sütlü tatlıları tercih ederek kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz" dedi.
Bayramda fiziksel aktivitelerin de artırılmasını öneren Karabulut, böylece kilo kontrolü sağlanarak ve kolesterol, yüksek kan şekeri gibi değerlerin de düşürülebileceğine dikkati çekti.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler