Görüş Bildir

Yaylada mermer ocağına tepki

Anasayfa » cevre »
2017-06-04 17:39:01 Tarihinde eklendi

İZMİR’İN ÖDEMİŞ İLÇESİNDEKİ ÇEVRECİLER, İLÇENİN SU KAYNAKLARINI BESLEYEN ÇAMYAYLA MAHALLESİ'NDE AÇILMASI PLANLANAN MERMER OCAĞINA TEPKİ GÖSTERDİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Yaylada mermer ocağına tepki
İzmir’in Ödemiş ilçesindeki çevreciler, ilçenin su kaynaklarını besleyen Çamyayla Mahallesi’nde açılması planlanan mermer ocağına tepki gösterdi.
Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER) üyeleri, Ardıcak, Dolaylar ve Çobanlar mahallelerinin muhtarları, fidan üreticileri ve köylüler, İzmir’in Ödemiş ilçesindeki çevreciler, ilçenin su kaynaklarını besleyen Çamyayla Mahallesi’nde açılması planlanan mermer ocağına tepki gösterdi. Yaklaşık 80 kişinin katılımı ile yapılan basın toplantısında, bölgede açılacak bir mermer ocağının hem doğal dengeyi bozacağı hem de Ödemiş’in su kaynaklarına zarar vereceği öne sürüldü.
KOZA-DER Başkanı Selahattin Bağlı, bölgede kaliteli fidan ve sebze üretimi yapıldığına dikkati çekerek, mermer ocağının bölgedeki tarım üretimine zarar vereceğini söyledi. Bozdağ’ın doğusundaki yaylanın Ödemiş’in su ihtiyacını karşılayan kaynak sularının doğum yeri olduğunu belirten Bağlı, “Bu bölgede üç düden vardır. Su, bulunduğumuz bölgeden yer altına iner ve üç farklı yerden yeniden gün yüzüne çıkar. 9 Eylül Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre bu üç düdenin ortasında bin 500 metrekarelik bir salon vardır. Burada yapılacak dinamitli patlatmalar, bu doğal dengenin bozulmasına yol açacak ve Ödemiş’in içme suyuna zara verecektir. Ayrıca, bölge barbunya ve fasulye üretimi ile bilinen bir yayladır. Bu bölgede mermer ocağı açılacak iddiaları bizi rahatsız etmektedir. Bu karar gözden geçirilmeli, hatta varsa böyle bir karar vazgeçilmelidir. Biz Ödemişli doğaseverler olarak doğamızı korumaya kararlıyız” dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler