Görüş Bildir

Müdür Zülkarni Yeldemez: Müzeler tarih, kültür, bilim ve sanat değerlerinin sergilendiği yerlerdir

Anasayfa » yerel »
2017-05-19 18:04:00 Tarihinde eklendi

KÜTAHYA'DA MÜZELER GÜNÜ, KÜTAHYA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMLA KUTLANDI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Müdür Zülkarni Yeldemez: Müzeler tarih, kültür, bilim ve sanat değerlerinin sergilendiği yerlerdir
Kütahya’da Müzeler Günü, Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.
Vahit Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi’ndeki kutlama programına Kütahya Valisi Ahmet H.Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Müze Müdürü Metin Türktüzün, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile davetliler katıldı.
Bu yıl Uluslararası Müzeler Günü’nün temasının Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından ‘Müzeler ve tartışmalı geçmişler’ olarak belirlendiğini dile getiren Müze Müdürü Metin Türktüzün, “Bu tema topluma yararlı olmak için çalışan insanlar arasında barışçıl ilişkileri desteklemek ve merkez haline gelen müzelerin rolüne odaklanıyor. Ayrıca tartışmalı bir tarihin kabulünün bir bayrak altında uzlaşılmış ortak bir gelecek hayal etmek için ilk adım olduğunun da altını çiziyor. Müzelerde konuşulmayanı dile getirmek temasını seçerek insan ırkının doğasında var olan tartışmalı geçmişlerin, anlaşılamayan yönlerini kavranmasını da göz önünde bulunduruyor. Arabuluculuk ve çoklu bakış açıları üzerinden travmatik geçmişlere değinerek aynı zamanda müzelerin barış içinde, aktif bir rol oynamaya teşvik ediyor” dedi.
Kütahya’nın sahip olduğu müzelerle Türkiye’nin zengin illerinden biri olduğunu ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, “Müzeler tarih, kültür, bilim ve sanat değerlerinin sergilendiği yerlerdir. Sergilenen bu eserler geçmişteki insanların yaşam tarzları, düşünceleri ve inançları hakkında bizlere önemli bilgiler verir. Geçmişten bir şey öğrenerek bugünü anlamaya ve geleceğimize yön vermeye yardımcı olan müzelerimiz geçmişle gelecek arasında önemli bir kültür köprüsü, aynı zamanda insanın hiçbir kaynaktan elde edemeyeceği bilgileri sunan önemli bir eğitim kurumudur. Bakanlığımız Türk müzeciliğini çağdaş müzecilik anlayışına taşımak için yeni atılımlar gerçekleştirmiştir. Müzelerimize gelen ziyaretçi sayılarını artırmak ve müzelerimizin birer sosyal ve kültürel etkinlik merkezleri haline getirmek için müze kart uygulamasını hayata geçirmiştir. Bu uygulama tarihi ve kültürel mirasımızı halkımıza daha etkili ve verimli bir şekilde tanıtmaya yönelik ciddi ve önemli bir adımdır. Kütahya’mız müze sayısı bakımından ülkemizin önemli ilerinden biridir” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Sanat Tarihçisi Seher Duğan, Kütahya Merkez İmaret Külliyesi Kurtarma Kazısı, Arkeolog Serdar Ünan ise Aslanapa ilçesi Kureyşler Barajı sahasında bulunan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Kurtarma Kazısı çalışmaları hakkında sunum yaptı.
Etkinlik, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sanatçıları müzik dinletisi ile sona erdi.
Vali Ahmet H. Nayir kutlama programının ardından Kütahya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Merkezi üyeleri tarafından hazırlanan karma sergiyi ziyaret ederek eserleri inceledi. (EFE)
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri