Görüş Bildir

Yüksek yaşam kalitesi yaşlanmanın önüne geçiyor

Anasayfa » saglik »
2017-05-30 10:24:37 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Adana Estelite Güzellik Merkezi kurucularından Dr. Can Mustafa Eren, yaşlanmanın önüne geçmek için 20’li yaşlardan itibaren dikkatli davranılması gerektiğini belirtti. Dr. Eren, cerrahi müdahalelerden önce yaşlanmanın önüne geçmek için, yaşam kalitesinin yüksek tutulması gerektiğine dikkati çekti.
Dr. Can Mustafa Eren, yaş ilerledikçe ortaya çıkan; uykusuzluk, şişmanlık, seksüel sorunlar, deri sarkması, kırışıklık, cilt ve kas-iskelet sistemi problemlerinin kişilerin anti-aging işlemlerini ve tedavilerini araştırmaya yönelttiğini belirtti. Bu tür problemlerin, erken yaşlarda olumsuz yaşam koşullarından uzak durularak da geçileceğini belirten Dr. Eren, "Yaşlanmanın en büyük nedenlerinden biri serbest radikallerin artışıdır. Güneş ışınları, sigara, hareketsizlik ve olumsuz yaşam koşulları serbest radikalleri daha fazla arttırır. Yapılan araştırmalarda yaşam süresi ve kalitemize genler yüzde 30 oranında rol alıyorsa, yaşam biçimimiz ve çevresel faktörler yüzde 70 rol oynar. Yaşam kalitemizi ne kadar yüksek tutarsak, serbest radikaller bize o kadar az zarar verir" dedi.

Hareket, kaliteli uyku, bilinçli beslenme
25 yaşından itibaren artık cildimize daha titiz ve özenli davranmamız gerektiğini belirten Dr. Can Eren, şu önerilerde bulundu:
"Doğal gıdalara yönelip katı yağlardan, kafeinden ve fast fooddan uzak durulmalı. Cilt dostu Omega-3 açısından balık tüketimine ağırlık vermeli. Özellikle bol su tüketilmeli. Yaş faktörü dışında, fazla makyaj yapmak, makyajla uyumak, uygun temizleyici kullanmamak, göz çevresini iyi temizleyememek gibi bir sürü dış faktörde kırışıklık sebebidir. Bol bol hareket etmeli, uyku saatlerine ve düzenine dikkat etmeli, az ve bilinçli gıda tüketmeliyiz."
Dr. Can Eren, zihni canlı tutmanın da yaşlanmanın üzerinde geciktirici etkiye sahip olduğunu kaydederek, beyni canlı tutmak için, kitap okuma, zeka oyunları oynama gibi önerilerde bulundu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri