Görüş Bildir

Tokat’ta romatolog sıkıntısı

Anasayfa » saglik »
2017-05-30 11:19:34 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Tokat’ta romatoloji doktoru olmaması nedeni ile Ankara, Samsun, Sivas illerine giderek tedavi gören romatizma hastaları sorun yaşıyor.
Tokat Devlet Hastanesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde romatoloji uzmanın olmaması nedeni ile romatizma hastaları il dışı sevklerde maddi ve manevi olarak sıkıntı yaşıyor. Emekli Ahmet Aktaş eşi 63 yaşındaki eşi Yurdagül Aktaş’ın iltihaplı romatizma hastası olduğunu, Tokat’ta romatoloji doktoru olmaması nedeni ile sürekli il dışına gitmekte sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Yaklaşık 10 yıldır eşinin tedavi gördüğünü belirten Aktaş,"Ayda bir kaç defa doktora gitmemiz gerekiyor. İl dışına gitmek masrafın yanı sıra bu hastalar için ayrı bir sorun. Eşim yürümekte güçlük çektiği için otobüsten inip hastaneye gitmesi bizler için büyük bir sorun. Yetkililerden ricamız Tokat’a da bir romatoloji doktorunun atanması" dedi.
Kendileri gibi bir çok hastanın aynı sorunu yaşadığını ifade eden Yurdagül Aktaş ise il dışına tedavi görmenin kendileri için büyük bir eziyet olduğunu hastaneye gitmekte sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.
Romatizma hastaları 55 yaşındaki Zülviye Yılmaz ve 73 yaşındaki Nevriye Ulaşoğlu da hastalığın kendilerinde yaşatmış olduğu ağrıların yanı sıra il dışına giderek tedavi olmanın da ayrıca bir sorun olduğunu kaydetti.
Öte yandan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Devlet Hastanesi yetkilileri Türkiye’de romatoloji uzmanın az olması nedeni ile Tokat’ta romatoloji kadrosu olmasına rağmen kuraya giren hekim olmadığını kaydetti. Romatizma hastalarının dahiliye doktoru tarafından tedavi edildiği, romatoloji uzmanın görmesi gereken durumlarda hastaların il dışına sevk edildiği öğrenildi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri