Görüş Bildir

Sultangazi’de Selçuklu kültürü eşliğinde iftar heyecanı

Anasayfa » genel »
2017-05-31 22:10:27 Tarihinde eklendi

SULTANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI CAHİT ALTUNAY, “BİRİNCİ ALANDA BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZA İFTARLAR VERİLİRKEN, BURADA İSE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA YÖNELİK İFTARLAR VERDİĞİMİZ ALANLAR OLUŞTURDUK. ALANI OLUŞTURURKEN FARKLI BİR ALAN OLMASINI İSTEDİK VE BURAYI

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Sultangazi’de Selçuklu kültürü eşliğinde iftar heyecanı
Sultangazi Belediyesi’nin hazırladığı Selçuklu Köyü Ramazan Otağı, vatandaşlara farklı bir Ramazan akşamı yaşattı. İftara katılan vatandaşlar Selçuklu kültürü eşliğinde oruçlarını açmanın mutluluğunu yaşadı.
İlçe genelinde 5 bin kişiyi iftar sofrasında buluşturan Sultangazi Belediyesi, vatandaşlara farklı bir ramazan akşamı yaşattı. Her yıl düzenlediği iftar etkinlikleriyle adından söz ettiren Sultangazi Belediyesi şimdi ise iftar çadırının yanına kurduğu Selçuklu Otağı ile dikkat çekti. İftar yemeği için gelen misafirler keçi kılından yapılmış Selçuklu Köyü Ramazan Otağını ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadı. Develer, midilli atları ve dönemin kıyafetlerini giyen Alplerin ise alanda hazır bulunması renkli görüntüler oluşturdu. Öte yandan otağın yanında kurulan çadırlarda vatandaşlar kendilerinin yaptığı ürünleri vatandaşların beğenisine sundu.
Sultangazi’ de kurulan Selçuklu Köyü Ramazan Otağının bulunduğu alanda iftar programı düzenleyen Sultangazi Belediyesi, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerini iftar sofrasında ağırladı. İftar Programına AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile birlikte STK temsilcileri katıldı. Başkan Altunay, iftar öncesi Selçuklu kültürünü yansıtmak için oluşturulan alandaki deveye binerek kısa bir tur attı.

“Farklı alan olması için Selçuklu köyü olarak yaptık”
Selçuklu Köyü Ramazan Otağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Birinci alanda bütün vatandaşlarımıza iftarlar verilirken, burada ise Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik iftarlar verdiğimiz alanlar oluşturduk. Alanı oluştururken farklı bir alan olmasını istedik ve burayı bir Selçuklu Köyü olarak yaptık. Bunun içinde otağdan el sanatlarına, oradan da şark köşelerinden satış noktalarına kadar her şey var. Arkadaşlarımız özel kıyafetleriyle burada hizmetler veriyorlar. Dün akşam gelen develerimize ise ilgi hepsinden daha fazla ve bu develer bu alanda çocuklarımızı gezdiriyorlar. Bu güzel hayvanlardan da insanlarımız yararlanıyor” dedi.

“Etkinliklerle 30 gün dolu dolu bir Ramazan yaşıyoruz”
İftar akşamlarında 5 bin kişinin aynı anda oruçlarını açtıklarını söyleyen Başkan Altunay, “İki alanda 5 bin kişi aynı anda yemek yiyor ve 10 bin kişi de çorba çeşmelerimizden bu ilçede yararlanıyor. Mahallelerin stratejik noktalarına kurduğumuz bu çeşmeler iftar saatinden önce çorba içmelerini sağlıyor. Bugünlerde insanlarımız gezmek dolaşmak ve ziyaret etmek istiyorlar. Güzel camilerimizi ve mabetlerimizi gün boyu insanlarımıza gezdiriyoruz. 30 gün Ramazan ayına uygun programlarla dolu dolu bir Ramazan yaşıyoruz” diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri