Görüş Bildir

Aydın: “Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar savaşa devam!”

Anasayfa » genel »
2017-05-31 17:38:29 Tarihinde eklendi

“SİGARANIN SON MOLEKÜLÜ YOK OLUNCAYA KADAR SAVAŞA DEVAM!”

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Aydın: “Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar savaşa devam!”
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar savaşlarının devam edeceğini söyledi.
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, derneğin kurulduğu 1999 yılında uçaklarda sigara kullanmanın serbest olduğunu hatırlatarak, Türkiye her yıl sigaraya ortalama 25 milyar dolar harcıyor. Bunun 15 milyar doları direkt sigaraya, 10 milyar doları ise sigaradan kaynaklanan hastalıklara gidiyor. En acısı da, Türkiye’de her yıl 110 bin insanımız sigara kaynaklı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Dünyada ise bu rakam 1 milyar insanı buluyor. Ayrıca, sigara kullanmadığı halde, yanında sigara içildiği için her yıl 20 bin insanımızı kaybediyoruz. Sadece bu rakamlar bile sigaranın insan ve toplum sağlığına verdiği zararın boyutlarını ortaya koyuyor” dedi.

“Sigara içen sayısı 27 milyondan 20 milyona indi”
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği çalışmaları sayesinde Türkiye genelinde sigara kullanan insan sayısının 27 milyondan 20 milyonlara indirildiğini kaydeden Dr. Aydın, “Ancak hala türlü oyunlarla gençlerimiz zehirlenmek isteniyor. Bu oyunlar neticesinde sigaraya başlama yaşı 12’ye kadar indi. Hala yanı başımızdaki büfelerde tek sigara satılıyor. Kendimizi düşünmüyorsak arkadan gelen gençleri düşünmek zorundayız. Sigara içen bir babanın çocuğu sigara içmediği halde 25-30 yaşında kanser oluyor. Sigara, babadan gelen kanserle mücadele eden P50 genini öldürüyor. Günümüzün istilacı güçleri, tankla topla değil, sigara gibi maddelerle ülkeleri kendilerine bağlamaya çalışıyorlar. Bu ülkeyi bize bırakan atalarımız tam bağımsız bir Türkiye olarak bıraktı. Tam bağımsız Türkiye için gençlerimizi sigara kartellerinin emellerinden uzak tutmamız lazım” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri