Görüş Bildir

Prim borcunda son gün 31 Mayıs

Anasayfa » ekonomi »
2017-05-30 12:34:41 Tarihinde eklendi

KIRIKKALE SGK İL MÜDÜRÜ, "PRİM BORCUNDA SON GÜN 31 MAYIS"

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Prim borcunda son gün 31 Mayıs
Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) prim borcu bulunan işveren ve sigortalılar için ilk taksit ödemesi için son tarihin 31 Mayıs olduğunu hatırlatan Kırıkkale SGK İl Müdürü Veli Karacaköylü, ilk taksiti ve peşinatı ödemeyen işverenlerin yeni yapılandırmaya başvuramayacaklarının altını çizdi.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan 6736 sayılı ‘Borçların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’ kapsamında işverenlere tanınan borç yapılandırma imkanının ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihinde sona eriyor. Bu konuda ödemelerin geciktirilmemesi konusunda vatandaşları uyaran Kırıkkale SGK İl Müdürü Veli Karacaköylü, "6736 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında 2017 Ocak ayında yapmaları gereken yapılandırma peşin veya taksit ödemelerini çeşitli sebeplerle gerçekleştiremeyen işverenlerimiz için yeni bir fırsat getirilmişti. Bu kapsamda işverenlerimizin yapılandırma şansını kaybetmemeleri için ödemelerini en geç 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"2017 yılı Mart ayı dahil"
Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen yeni yapılandırmanın 6736 sayılı Yasa kapsamı dışında kalan prim borçlarını kapsadığının altını çizen Kırıkkale SGK İl Müdürü Veli Karacaköylü, yeni yasanın 2017 yılı Mart ayı dâhil prim borçlarını kapsadığını belirtti. Karacaköylü, “Yeni yapılandırma daha önce yapılandırılmış prim borçlarını kapsamamaktadır. Bu nedenle, yapılandırılmanızın bozulmaması için 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ilk taksitin veya peşin ödemenin yapılması gerekmektedir" dedi.
1958 adet işverenin ve 2127 adet Bağ-Kur sigortalısının borçları yapılandırıldığını belirten Karacaköylü, ilk taksiti yatıran işverenlerin teşvik uygulamaları gibi tüm imkânlardan yararlanabileceğine işaret etti. Karacaköylü, “Yapılandırmaya başvurup ilk taksit ödemesini yapmayan 685 adet işverenimize ödemelerini yapmaları için yasa gereği yeni bir hak tanınmıştır. İlk taksiti yatıran sigortalılarımız teşvik uygulamaları gibi kurumumuzca sigortalılarımıza sağlanan tüm imkânlardan yararlanabilecektir. Yapılandırma başvurusunda bulunup peşin ya da ilk taksitini henüz ödemeyen işverenlerimizin bu son fırsatı kaçırmamaları gerekir. Bu yapılandırma 2016 yılı Haziran ayı dahil geriye dönük bütün borçları kapsıyor. 31 Mayıs 2017 tarihinde de yapılandırmasını ödemeyen kişilerin yapılandırmaları da bozulacaktır” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler