Görüş Bildir

Marmarabirlik, kar payı dağıtımına başlıyor

Anasayfa » ekonomi »
2017-05-31 10:24:42 Tarihinde eklendi

MARMARABİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİDAMET ASA, MARMARABİRLİK'İN BU YIL İLK KEZ KENDİ ÖZ KAYNAKLARIYLA KAR PAYI DAĞITIMI YAPACAĞINI BELİRTEREK, 22 NİSAN’DA YAPILAN OLAĞAN GENEL KURUL'DA ALINAN KARARLA ORTAKLARA 1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN KAR PAYI DAĞIT

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Marmarabirlik, kar payı dağıtımına başlıyor
Marmarabirlik, 22 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul’da alınan kararın ardından ortaklarına 1 Haziran’dan itibaren kar payı dağıtımına başlayacağını açıkladı. Toplam 17 milyon lira kar payı, ortakların teslim ettikleri ürünün tutarı üzerinden dağıtılacak.
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik’in bu yıl ilk kez kendi öz kaynaklarıyla kar payı dağıtımı yapacağını belirterek, 22 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul’da alınan kararla ortaklara 1 Haziran’dan itibaren kar payı dağıtımına başlanacağını söyledi. Kar payı dağımı için kooperatiflere ödemelerin yapıldığını ifade eden Asa, "Yapılacak ödeme, kooperatiflerin yetki ve sorumluluğunda nakden ve banka kanalıyla gerçekleştirilecektir. Ortaklarımıza hayırlı uğurlu olsun. Bu yıl dağıtılacak kar payı, geçmiş yılların karlılığıdır. 1 Haziran’da ödenecek kar payı, kooperatiflerine 2014-2015 ve 2015-2016 iş yılı kampanya dönemlerinde zeytin teslim eden ortaklarımıza ödenecektir. Ortaklarımız, ne kadar ürün verdiyse o kadar kar payı alacaklardır. 2016-2017 kampanyasında alınan ürünlerin satışı, ilgili dönemde gerçekleşmediği için kar payı hesaplamasına dahil edilememektedir" diye konuştu.
"2013-2014 iş yılı ve önceki iş yıllarına ait karın dağıtılamaması, Marmarabirlik’in 2007 yılında almış olduğu Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kredi taksitlendirmesinin, 2013 aralık ayında yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır" diyen Asa, "İş yılı bazında Birlik’in vadesi geçmiş borcu olduğu için eski ana sözleşmenin 62. maddesi gereğince söz konusu yıllarda kar payı dağıtılamaz hükmü yer almaktadır. Ayrıca 2013 yılında yapılan taksitlendirme miktarı olan 60 milyon liralık yıllık taksitlerle halen ödenmektedir" ifadelerini kullandı.
Kar payı dağıtımında dikkate alınacak kriterleri değerlendiren Başkan Asa, şunları kaydetti:
"Dağıtılacak kar payı, ortakların kooperatife teslim ettikleri ürünlerin değerleri üzerinden hesaplanacaktır. Başka bir deyişle müstahsil makbuzlarındaki kilogram üzerinden değil, belirtilen parasal tutar üzerinden dağıtım yapılacaktır. Öte yandan ortağın, kooperatife ürün teslimatını yaptığı yılın da kar payı hesaplamasında etkisi olduğundan sabit bir yüzde oranı hesaplamada kullanılmamaktadır. İlgili yıllarda ürün teslim eden ve ortaklıktan çıkan veya çıkarılan ortakların kendilerine ya da veraset belgesi ibraz etmeleri halinde varislerine ödeme yapılabilecektir. Ancak ortaklık devri söz konusu ise ödeme mevcut ortağa yapılacaktır."
Asa, kar payı dağıtımında ortaklar adına herhangi bir kesinti yapılmayacağını belirterek, "Vadesi geçmiş borcu bulunmayan ortakların alacakları, borçlarından mahsup edilmeden ödenecektir. Kooperatif bilançoları henüz kesinleşmediğinden, Bakanlığımız görüşü doğrultusunda ödemeler ’Risturn Avansı’ şeklinde gerçekleştirilecektir" dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler