Görüş Bildir

Çukurova’da çiftçi, buğday hasadından umutlu

Anasayfa » ekonomi »
2017-05-30 11:33:32 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da buğday hasadı sürüyor.
Bu yıl kış ve özellikle bahar aylarında yağan yağışlardan dolayı gecikmeli başlayan buğday hasadında üretici, verimden mutlu.
Osmaniye’nin merkeze bağlı Dereli köyünde buğday üreten Vahit Karadağ, son dönemde yağan yağmurlardan buğdaylarının zarar görmediğini belirterek, “Şu an için benim 100 dönüm buğdayım var. 60 ton civarında rekolte bekliyoruz. Ortalama fiyatta 1 lira civarından devam ediyor. Şu an için çok iyi fiyat olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Dekar başına düşen verimin geçen yıla göre yüksek olduğuna değinen Karadağ, “Buğdaylarımız bu sene istediğimiz verim düzeyinde devam ediyor Allah’a şükürler olsun. Şu an genel olarak buğday hasadından memnunuz. Fiyatta bizi sevindirici düzeyde gidiyor. İnşallah tüm ürünlerimizin çiftçilik adına bu sene fiyat ve tonaj olarak mutlu ederse bizde inanıyoruz ki üretici olarak kazanırken tüketicilere de daha faydalı olabileceğine daha uygun seviyelerde geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Karadağ, son dönemde yağan yağmurların buğdayları olumsuz etkilemediğini, ektiği yer fıstığı ve mısırda da güzel bir etki oluşturduğunu sözlerine ekledi.
Bu yıl kış ve bahar yağışlarının iyi olmasının rekolteyi yükselttiğini ifade eden Osmaniye Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Yağış bolluğu ve hava koşullarının istenilen şekilde sürmesi üreticinin yüzünü güldürdü. Her ne kadar son yağışlar bazı tarlalarda zarara yol açmış olsa da ortalama rekolteye baktığımızda bu sezon çok iyi bir verim alacağımızı düşünüyorum” dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler