Görüş Bildir

İlave THAAD siparişleri, Güne Kore Başkanını kızdırdı

Anasayfa » dunya »
2017-05-30 17:38:01 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in öncekilere ilave olarak kendisinin haberi olmadan dört THAAD füze rampasının (Yüksek irtifa bölgesel savunma terminali) daha Güney Kore’ye getirilmesini şok edici olarak niteleyerek, konunun araştırılması emrini verdi.
Şu ana kadar önceki yönetim tarafından Kuzey Gyeongsang’daki Seongju mevkiine yerleştirilen 2 THAAD füze rampasının varlığı biliniyordu.
Başkanlık Baş Basın sekreteri Yoon Young-chan, Seongju’da konuşlandırılmış olan iki THAAD füze rampasına ilaveten dört tane daha THAAD rampasının getirilmesiyle ilgili başkana bilgi verildiğini söyledi. Başkanlık sekreteri Yoon, Başkan Moon’un bilgiyi Savunma Bakanı Min-koo’a doğrulattığını açıkladı.
Başkanın basın sekreteri, Başkan Moon’un halkla ilişkiler sekreterinden ve Milli Güvenlik Konseyi başkanından, bu bilginin yeni yönetime niçin bildirilmediği ve bundan kimin sorumlu olduğunun belirlenmesi için araştırma soruşturma yapılmasını istedi.
Dış Politika Güvenlik Alt Komitesi Başkanı Lee Su-hoon, Savunma Bakanlığının brifinginin ülkeye gelen iki THAAD füze rampasıyla ilgili olduğu diğer dört rampanın brifingden çıkartılmış olduğunun anlaşıldığını söyledi.
Bakanlık suçlamayı reddederek Chung’un Cuma günü ayrı brifingle bilgilendirildiğini söyledi.
ABD’nin THAAD savunma sisteminin Güney Kore’ye getirilmesi içeride ve dışarıda tenkide uğradı. Özellikle Çin füze sisteminin konuşlandırılmasına karşı çıkarak Güney Kore ile olan ticari ilişkileriyle misilleme yapabileceğini söyledi.
Tartışmalı füze savunma sistemi ABD Başkanı Donald Trump’ın iki füze rampasının 26 Nisan’da yerlerine yerleştirilmesinden sonra Güney daha önceden belirtmemesine rağmen Güney Kore’nin bu iş için 1 milyar dolar masrafı karşılaması gerektiğini açıklaması durumu daha da zora soktu.
Başkan, Moon eski başkan Park Geun-hye yönetiminden meselenin seçim sonrasına kadar bırakılmasını istemiş konuyu gözden geçireceğine söz vermişti.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri