Görüş Bildir

Uz. Dr. Şentut: “Baharda saç dökülmesi, günde 150 tele çıkabilir”

Anasayfa » saglik »
2017-04-27 12:18:29 Tarihinde eklendi

BİRÇOĞUMUZUN ŞİKAYET ETTİĞİ SAÇ DÖKÜLMESİNİN BAHAR AYLARINDA ARTMASININ MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN KAYNAKLANDIĞINI BELİRTEN ÖZEL MERSİN YENİŞEHİR HASTANESİ DERMATOLOJİ UZMANI DR. ZAFER ŞENTUT, “BAHAR AYLARINDA GÜNDE 40-50 TELDEN 150 TELE KADAR SAÇ DÖKÜLM

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Uz. Dr. Şentut: “Baharda saç dökülmesi, günde 150 tele çıkabilir”
Birçoğumuzun şikayet ettiği saç dökülmesinin bahar aylarında artmasının mevsim değişikliğinden kaynaklandığını belirten Özel Mersin Yenişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Zafer Şentut, “Bahar aylarında günde 40-50 telden 150 tele kadar saç dökülmesi olabilir. Vücudumuzda mineral eksikliği yoksa bu saçlar geri gelir” dedi.
Uz. Dr. Şentut, yazılı bir açıklama yaparak, bahar aylarında kişi üzerindeki bedensel ve ruhsal farklılıklar ile ilgili bilgiler verdi. Bahar aylarında mevsimsel geçiş dönemlerinde hem bedensel hem de ruhsal birçok farklılıkların olduğunu belirten Şentut, “En sık rastlanan bedensel değişikliklerin başında saç dökülmeleri geliyor. Saçlarımızın 6-9 yıllık ömürleri vardır. Saçlar 6-9 yılda bir dökülür ve yerine yenileri gelir. Bahar aylarında mevsimsel değişikliğe bağlı olarak günde 40-50 telden 150 tele kadar saç dökülmesi olabilir. Vücudumuzda mineral eksikliği yoksa bu saçlar geri gelir” ifadelerini kullandı.
Mevsim değişmelerinde yüzde, kaşlarda, burun yanlarında, çenede, kulak içlerinde, saçlı deride kızartı, kepeklenme ve kaşıntılı lezyonlar ortaya çıkabileceğine de dikkat çeken Şentut, şunları kaydetti:
“Biz buna seboreik dermatit diyoruz. Genelde cildi yağlı olan kişilerde görülür. Yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan bir çeşit egzamadır. Bunların dışında havada uçuşan çiçek ve ağaç tozları, küçük böcekler özellikle el, yüz, kollar ve göğüs v’sinde kaşıntı, kızartı gibi reaksiyonlara neden olabilir.”
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri