Görüş Bildir

Emin olcay: “Meşhur olmak için sanatçı olmayın”

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-04-22 11:17:26 Tarihinde eklendi

‘KURTLAR VADİSİ’ DİZİSİNDE ÖMER BABA ROLÜYLE HAFIZALARA KAZINAN OYUNCU EMİN OLCAY, KÜÇÜKÇEKMECE ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ. KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ SÖYLEŞİYE KATILAN USTA OYUNCU, OYUNCU OLMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERE ÖN

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Emin olcay: “Meşhur olmak için sanatçı olmayın”
Küçükçekmece’de öğrencilerle biraraya gelen usta oyuncu Emin Olcay, “Gençlere profesyonel olarak sanat yapmalarını tavsiye etmiyorum. Sanat yapacaksanız ya kocaman bir yürek taşıyacaksınız, meşhur olmak için değil, sanat için yapacaksınız” dedi.
‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde Ömer Baba rolüyle hafızalara kazınan oyuncu Emin Olcay, Küçükçekmece Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide, 71 yaşındaki usta oyuncu, sahne deneyimlerini anlatarak, oyuncu olmak isteyen öğrencilere de önemli tavsiyelerde bulundu.

“Yaşam enerjim gençler”
52 yıldır sahnede olduğunu, enerjisini gençlerden aldığını ifade eden Emin Olcay, “Benim yaşam zevkim gençler. Sizlerin yaşam enerjinizden faydalanıyorum. Sanat, insanın ruhunu gençleştirir. İnsana yol gösterir. Hoşgörüyle bakmayı sağlar. Ruhun bozulmasını engeller. Bir çalgı aleti çalmak, resim yapmak. İnsana hep güzellik katan icralardır” dedi.

“Meşhur olmak için sanat yapmayın”
Günümüzde sanat ve sanatçının rağbet görmediğini söyleyen Emin Olcay, “Gençlere profesyonel olarak sanat yapmalarını tavsiye etmiyorum. Sanat yapacaksanız ya kocaman bir yürek taşıyacaksınız, meşhur olmak için değil, sanat için yapacaksınız. Her türlü zorluğa katlanacaksınız ve maddi beklentiniz olmayacak. Ya da bir mesleğiniz olacak, amatör olarak yapacaksınız. Bir tek proje ile meşhur olup sonradan ortadan kaybolan pek çok oyuncu var. Bu çocuklar perişan haldeler. Bu yüzden niçin sanat yapacağınızı bir kere daha düşünmenizde fayda var” diye konuştu.

Unutamadığı anılarını öğrencilerle paylaştı
Emin Olcay, tiyatronun da meşakkatli bir iş olduğunu söylediği konuşmasında, sahnelediği oyunlardan görselleri öğrencilerle paylaşarak, unutamadığı anılarını anlattı:
“Ben seyirciye bir şeyler verdiğimin farkında olan bir sanatçıyım. Alkışlandığımızda karnımız doyar ama tiyatro başlı başına zor bir meslektir. Gecesi, gündüzü yoktur. Öyle ki babamı turnedeyken kaybettim. Çocuğum doğduktan 15 gün sonra gidip görebildim. Bu asla bir şikayet değil. Mesleğimi çok seviyorum. Arkamda iyi izler bırakabilmektir önemli olan.” Söyleşi sonunda Okul Müdürü Nadir Kaya, sanatçıya teşekkür ederek, çiçek takdim etti.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler