Görüş Bildir

“Sinan’ın Yazılmamış Mimarlık Kuramı ve Öğretisi” konuşuldu

Anasayfa » egitim »
2017-04-26 17:28:57 Tarihinde eklendi

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ELEMANI YRD. DOÇ. DR. HALİL SENCER ERKMAN’IN KONUŞMACI OLARAK YER ALDIĞI KONFERANSA MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ DEKAN VEKİLİ VE MİMARLIK BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. NURAY ÖZASLAN VE ÖĞRETİM ELEMANLARI KAT

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
“Sinan’ın Yazılmamış Mimarlık Kuramı ve Öğretisi” konuşuldu
“Sinan’ın Yazılmamış Mimarlık Kuramı ve Öğretisi” adlı konferans Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.
Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Elemanı Yrd. Doç. Dr. Halil Sencer Erkman’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuray Özaslan ve öğretim elemanları katıldı.
Mimar Sinan’a olan ilgisinin özellikle Kayseri’de çalıştığı dönemde arttığından bahseden Yrd. Doç. Dr. Halil Sencer Erkman, o dönemlerde Sinan’ın doğduğu yerin müze olarak düzenlendiğini ve görev aldığı fakültenin, müzenin gelişimi için katkı sağladığını söyledi. Bunun sonucunda Mimar Sinan’a olan uzaklığının bir anda tersine döndüğünü ifade eden Erkman, şunları söyledi;

“Mimar Sinan’ın yaşadığı mekânları zihnimde canlandırdım”
“Mimar Sinan’ın yaşadığı mekânları zihnimde canlandırdım ve Sinan olgusu benim için farklı bir kimliğe büründü. Zaman içerisinde gerçekleştirdiğimiz konferanslarda onunla ilgili izlenimlerimi paylaştım ve bu benim için hiçbir zaman tükenmeyecek bir tutkuya dönüştü. Ömrüm yettiği kadar da Sinan’ın sanatı üzerinden, mimarlık olgusunu düşünmeye ve bir takım sonuçlar çıkarmaya devam edeceğim. Bu benim için her zaman bir ayrıcalık olarak kalacak.”
Mimar Sinan’ın çalışmalarında her zaman yeniyi arayan, gençlik ruhunun tazeliğini ve merakını koruyan bir şeyler bulduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Erkman, konferansın devamında Mimar Sinan’ın yapıtlarını öğrencilerle paylaşarak fikirlerini dile getirdi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri