Görüş Bildir

Bozok Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi" konferansı yapıldı

Anasayfa » egitim »
2017-04-21 09:05:30 Tarihinde eklendi

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI PROF. DR. MUSA YILDIZ, BOZOK ÜNİVERSİTESİNDE "HOCA AHMED YESEVİ" KONULU BİR KONFERANS VERDİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Bozok Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi" konferansı yapıldı
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Bozok Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi" konulu bir konferans verdi.
Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan konferansa öğretim üyeleri ve öğrencilerden ilgisi yoğun oldu. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konferansa Hoca Ahmed Yesevi’nin Divan-ı Hikmet adlı eserinden "Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip/Talep edenlere inci cevher saçtım ben işte/Riyazeti sıkı çekip, kanlar yutup/’İkinci defter’ sözlerini açtım ben işte" dizeleriyle başladı. Prof. Dr. Yıldız, daha sonra Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi’nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.
Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye, Kazakistan ve Türk dünyası üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO tarafından Hoca Ahmed Yesevi’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016-2017 yılının "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri de anlattı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri