Görüş Bildir

Anadolu Bozlağı ses yarışması birincisi belirlendi

Anasayfa » yerel »
2017-03-31 18:39:32 Tarihinde eklendi

YEREL BOYUTTA BAŞLAYAN VE BAŞVURUDA YAŞANAN İLGİ İLE ULUSAL HALE GELEN ‘KIRŞEHİR TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI’ SONUÇLANDI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Anadolu Bozlağı ses yarışması birincisi belirlendi
Yerel boyutta başlayan ve başvuruda yaşanan ilgi ile ulusal hale gelen ‘Kırşehir Türküleri Ses Yarışması’ sonuçlandı.
27-31 Mart tarihi arasında Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen Kırşehir yöresi bozlakları ve türkülerinin seslendirildiği yarışma sonuçlandı. Vali Necati Şentürk, 17-50 yaş arasında herkesin katılım gösterdiği yarışma birincisinin 10 çeyrek altınla ödüllendirileceğini duyurdu.
Kırşehir yöresi türkülerinin seslendirildiği ve yöresel müzikler dışında yapılan başvuruların kabul edilmediği yarışmada birinciliği Veli Ertaş seslendirdiği ‘Aldı Dert Beni’ adlı eserle aldı.
Tarihin farklı dönemleri incelendiğinde Muharrem Usta’nın Aşık Said’in şiir ve eserlerinde tasavvufun görüleceğini ifade eden Vali Necati Şentürk, “Bu kültür kaybolmaması gereken büyük bir kültür. Bu kültür yaşatılarak gelecek kuşaklara da aktarılmalı, abdallar tabiatıyla Türk Halk Müziğine en büyük katkıda bulunan guruplar olmuştur” dedi.

“Orta Anadolu türkülerinin tamamı abdallar tarafından seslendirilmiştir”
Orta Anadolu türkülerinin tamamına yakınının abdallar tarafından seslendirildiğini anlatan Vali Necat Şentürk şöyle konuştu:
“Kültürün devamını sağlamak adına böyle bir yarışma düzenlemek istedik. Her yıl böyle bir organizasyonun düzenlenmesi amacı ile Kırşehir ölçeğinde katkı sunmak istedik. Abdal kültürüne hizmet etmek maksadı ile yarışma planladık. Kırşehir düzeyinde planladığımız yarışma ulusal bir seviyeye geldi.
Ankara’dan, Osmaniye ve Kırıkkale’den 20 katılımcı yarışmaya başvuru da bulundu. Bayanların da katılımda bulunduğu yarışma jürinin hassas çalışması ile sonuçlandı. Kültürün yaşaması için gerekli olan bir çalışma yapıldı. Yerel kültürün yok edilmemesi gerekir. Yeni gelişen ve yetişen çocuklarımızın kültürleri ile birlikte şivelerini de unutmaması gerekir.”
27-31 Mart tarihi arasında Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda yapılan yarışma sonuçlarına göre Birinciliği seslendirdiği ‘Dert Beni’ eseri ile Veli Ertaş, İkinciliği ‘Ay Dost’ adlı eser ile Mehmet Şimşek, Üçünlüğü ise seslendirdiği ‘Yaraladı Bu Aşk Beni’ adlı eser ile Ümit Yaşar Apaydın aldı.
Sonuçlanan yarışmanın ödül töreni derece yapanların dinlenmesi ile 5 Nisan tarihinde yapılacak.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri