Görüş Bildir

650 yıllık türbenin taşınma çalışmalarında sona gelindi

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-03-28 09:39:31 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması için sürdürülen çalışmalarda sona gelindi. Türbenin bir ay içerisinde yeni yerleşim yerine taşınmasının planlandığı belirtildi.
Hasankeyf’te yapımı devam eden Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla sular altında kalmaması için taşınmasına yönelik çalışma başlatılan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi için sürdürülen çalışmalarda sona gelindi. Türbeden önce, deneme amacıyla her biri 25 ton olan 30 adet beton bloğun taşınacağı belirtildi. Türbenin taşınması için sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü yetkilisi, türbenin 850 kilogram olduğunu belirterek, zarar görmemesi için önce beton bloklarla deneme yapacaklarına dikkat çekti. Türkiye’de ilk defa bu ağırlıkta bir tarihi eserin bir bütün olarak taşınacağını anlatan yetkili, “Taşıma işleminde 50 kişi çalışıyor. Çalışmalarda sona geldik. Bir ay içinde türbeyi Yeni Hasankeyf yerleşim yerine kazasız belasız taşıyacağız” dedi.
Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz ise, “Devletimizin tarihi varlıkları sahiplenmesi bizi mutlu ediyor. Zeynel Bey Türbesi’nin zarar göremeden taşınması için gereken tüm çabalar sarf ediliyor” diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler