Görüş Bildir

Babası okumasına izin vermedi, iki üniversite bitirdi

Anasayfa » gundem »
2017-03-05 11:04:38 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Siirt’te babası tarafından eğitimini tamamlamasına izin verilmeyen ve 18 yaşında evlendirilen 3 çocuk annesi Filiz Atabay, ortaokul ve liseyi dışarıdan tamamladıktan sonra biri ikincilikle olmak üzere iki üniversite bitirdi. Kızı ile aynı dönemde üniversiteye gittiğini anlatan Atabay, genç kızların idolü haline geldi.
Siirtli 45 yaşındaki Filiz Atabay ortaokulu tamamladıktan sonra babası eğitimini devam ettirmesine izin vermedi. 18 yaşında evlendirilen Atabay, 3 çocuk dünyaya getirdi. Ancak Atabay’ın okuma özlemi hiç bitmedi. Ara verdiği eğitimini tamamlamak isteyen Atabay, liseyi dışarıdan tamamlayarak üniversite sınavlarına girdi. Siirt Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümünü kazanan Atabay, bilgisayar mühendisliğini kazanan kızı ile birlikte aynı dönemde üniversite eğitimi aldı. Bölümü ikincilikle tamamlayan Atabay, 10 yıl önce de kursiyer olarak başladığı Ulus Aile Destek Merkezinde (ADEM) dikiş nakış, biçki, takı tasarım el sanatlarında kendini geliştirerek usta öğretici oldu. Atabay, bunlarla yetinmeyerek, tekrar üniversite sınavlarına girdi ve kazandığı Sosyal Hizmetler Bölümünü de başarıyla tamamlayarak kentteki genç kızların idolü haline geldi.
Ortaokulu tamamladıktan sonra babasının okumasına destek vermediğini anlatan Atabay, “O sırada biçki dikiş kursuna devam ettim. 18 yaşında evlendim ve 3 çocuğum oldu. İçimde bir ukde kalmıştı, mutlaka liseyi bitirmem gerekiyordu. Dışarıdan açık öğretimden başvurdum ve bitirdim. Tabi o zaman da boş durmuyordum, ürettiğim el emeği ürünleri satıyordum. Liseden sonra üniversite sınavlarına girdim ve iyi bir puan alarak Geleneksel El Sanatları Bölümünü bitirdim. Kızım bilgisayar mühendisliğini okurken, ben de onunla birlikte üniversite okuyordum. 2’ncilik derecesiyle bitirdiğim üniversitedeki başarım bana ADEM’im kapısını araladı. Okumayı çok seviyorum, okumama devam ettim, burada çalışırken bir yandan da üniversite okuyordum. Bu kez de Sosyal Hizmetler Bölümünü derece ile bitirdim” dedi.
ADEM Müdürü Nurten Temiz ise çalışkan bir kadın olan Filiz Atabay’ın okuma azmi ve mesleki becerisiyle kadınlara ilham kaynağı, çocuklarına da örnek bir anne olduğunu söyledi. Temiz, "Her zaman örnek gösterdiğim bir stajyer öğrenciydi. Kendisi dışarıdan açık öğretimden okudu, daha sonra da kızıyla sınavlara giriyor ve kazanıyor. Önce El Sanatlarını, daha sonra da Sosyal Hizmetler Bölümünü bitirdi. Gerçekten takdir edilecek ve gurur duyulacak bir öğretmenimizdir" diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri