Görüş Bildir

Kırıkkale sanayisinin sorunları masaya yatırıldı

Anasayfa » ekonomi »
2017-03-31 16:18:04 Tarihinde eklendi

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI ERSAN ASLAN, DEVLETİN ESNAFLARA BİR SÖZ VERDİĞİNİ VE BU SÖZÜN YERİNE GETİRİLMESİ İÇİN GEREKİRSE, DEVLETİN ARAÇ VE İMKANLARININ KULLANILMASI GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Kırıkkale sanayisinin sorunları masaya yatırıldı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Kırıkkale sanayisi ile ilgili değerlendirme toplantısına katılmak için kente geldi. Müsteşar Aslan, devletin esnaflara bir söz verdiğini ve bu sözün yerine getirilmesi için gerekirse devletin araç ve imkanlarının kullanılması gerektiğini kaydetti.
Kırıkkale Valiliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Aslan, Kırıkkale’deki KOSGEB çalışmaları hakkında bilgi verdi. Aslan, "30 Mart 2017 tarihi itibariyle Kırıkkale ilimizde destek almaya hak kazanan 2 bin 26 işletmeden bin 833 işletme başvuru çıktısını almıştır. 727 işletme bankalarla kredi görüşmesine başlamıştır. Bankalar tarafından değerlendirmesi devam eden işletme sayısı 78, bankalar tarafından aktif kredi kullandırım bekleyen işletme sayısı ise 725’dir. Kırıkkale ilimizde 30 Mart 2017 itibariyle kredi kullandırması tamamlanan işletme sayısı 295’dir. KOSGEB destek programları kapsamında 2003-2016 yılları arasında Kırıkkale’de 729 işletmeye toplam 7 milyon 711 bin 337 lira tutarında destek ödemesi gerçekleştirilmiştir" dedi.

"Yatırım çalışmaları değerlendirildi"
Kırıkkale’ye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının başlatmış olduğu yatırım ve desteklerin gelişimini gözlemlemek ve var olan sorunları bizzat dinlemek üzere geldiklerini kaydeden Müsteşar Aslan, "Buradaki konularımız Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, üniversitemizdeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve sıcak gündemimiz olan KOSGEB sıfır faizli kredi desteğidir. Silah İhtisas OSB’de altyapı ikmal ve yapım işi yüzde 70 tamamlanmıştır. OSB yollarına ait temel yol ve kaldırım parke imalatları yapımına başlanacaktır. Elektrik ve Telekom altyapı yapım işi çalışmaları devam etmektedir. Trafo binaları yapılmış olup, işin yüzde 15’ine tekabül etmektedir. Diğer çalışmalar ise sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.
Silah OSB doğalgaz altyapı işi ihalesi için İl Özel İdaresine başvuru yapıldığını anlatan Aslan, "Bu proje için önümzdeki ay ihalesine çıkılıp yıl sonuna doğru işin bitirilmesi planlanmaktadır. Parsel tahsislerinin yapılmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Ortakları Arasında MKEK, TÜBİTAK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı gibi gözde kurumlarımızın bulunduğu TEKNOPARK 2013 yılında kurulmuştur. Yapım işi Bakanlığımızca üstlenilen 80 Ar-Ge ofisinin yer alacağı Kırıkkale Teknopark ve Kuluçka Merkezi binası inşaatının 2017 yılı Temmuz ayında bitirilmesi planlanmaktadır. Geçici olarak tahsis edilen ofislerde şu anda 15 firma faaliyet göstermektedir." ifadelerini kullandı.

"KOBİ’lere destek sağlanıyor"
"Hükümetimizin temel amaçlarından olan KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırarak ekonomik büyümeye daha fazla katkı vermelerini teşvik etmek ve ihtiyaç duydukları finansmana erişmelerine imkan vermek üzere hazırlanan 2017 yılı KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği uygulanmaya başlamıştır" diyen Aslan, "Türkiye genelinde 460 bin 167 işletme bütçe imkanları çerçevesinde bankalardan 20 bin ile 50 bin lira arasında ilk yılı geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli faizsiz kredi kullanabileceklerdir. Firmalarımızın hem KOSGEB’de hem de bankalarda işlerini daha kolay yapabilmeleri ve hizmete kolay ulaşabilmeleri için KOSGEB birimlerimiz hafta sonu dahil çalışmaktadır" diye konuştu.

"Firmaların işlerini kolaylaştırın"
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 100 kişinin illere görevlendirilerek firmaların işlerinin kolaylaştırılmasının sağlandığını hatırlatan Ersan Aslan, "Bunun yanında Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlükleri de gerekli desteği vermekteler. Türkiye genelinde bugün saat 10.00 itibarı ile 91 bin 713 firmamız kredilerini kullanmış, 118 bin 347 firmamızın da kredileri hazır olup, bankalara gittikleri takdirde hak ettikleri meblağı alabileceklerdir. 7 milyon 300 bin lira faizsiz kredi kullanacaklardır. Bu krediler için 10 milyon 869 bin 540 lira faiz tutarı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Bürokrasinin azaltılması anlamında KOBİ beyannamesi için gerekli olan sanayi veya ticaret sicil gazetesini firmalarımızdan istemeyip, bürokrasinin azaltılması ve mevzuatın sadeleştirilmesi kapsamında elektronik olarak temin ettik" dedi.

"Zaman kaybetmeye gerek yok"
Hiçbir başvuru sahibinin bu belgeyi almak için zaman kaybetmesine gerek olmadığını ifade eden Müsteşar Aslan, "Diğer belge olan imza sirküleri ise işlemlerini bankada bitirdikten sonra KOSGEB Müdürlüğüne teslim edilecektir. Bunun anlamı KOSGEB tarafında bekleyen herhangi bir evraka dayalı işlemin olmadığıdır. Bir önemli husus da işlerinin yoğunluğundan gelemeyen esnaf ve sanayicimizin ayağına giderek işlemlerin yapıldığıdır. KOSGEB Müdürlüğüne gelemeyen esnafımızı ise devletin araçları alıp, işlemlerini yaptırmaktadır. KOSGEB’in ve Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüklerinin bütün personeli esnaf ve sanayicimizin emrindedir. Esnafımız ve sanayicimiz hazır olan kredilerini almak için mutlaka bankalarımızı ziyaret etmelidir" şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri