Görüş Bildir

Kırsal mahallede okuyan ortaokul öğrencilerinin matematikteki büyük başarısı

Anasayfa » egitim »
2017-03-31 11:09:29 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Şanlıurfa kırsalındaki ortaokul öğrencileri, yamuğun alt ve üst tabanına paralel doğrunun hesaplanmasında matematik literatüründe bulunmayan bir formül geliştirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş’in de ziyaret ettiği öğrenciler, geliştirdikleri bu formülle TÜBİTAK’ın bölgesel yarışmasına katılmaya hak kazandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi kırsalında bulunan Sulutepe Ortaokulu öğrencileri Rojin Vefa ve Semeyyi Bozyıl, danışman öğretmenleri Eyyüp Yılmaz ile birlikte yamuğun alt ve üst tabanına paralel doğrunun hesaplanması için formül geliştirdi. Sonuca kısa yoldan ulaştıran formül ile matematik literatürüne de girebilecek formülü bulan öğrenciler, formüle ise kendi isimlerinin baş harfleri ve Şanlıurfa’nın plakasını kapsayan RES-63 ismini verdi. Yaklaşık 3 ay boyunca yürüttükleri yoğun çalışma neticesinde formülü bulan öğrenciler, hazırladıkları proje ile 11. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları için TÜBİTAK’a müracaat etti.
Öğrencilerin RES 63 projesi, İl genelinde kabul edilen 8 okul projesi arasına girmeyi başardı.

İL Milli Eğitim Müdürü ziyaret etti
İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş, başarılarını duyduğu öğrencileri okulunda ziyaret etti. Müdür Ateş, Rojin Vefa, Sümeyye Bozyıl ve danışman öğretmen Eyyüp Yılmaz ile birlikte okul idaresini ziyaret etti. Öğrencilerle görüşen Müdür Ateş, proje hakkında bilgi aldı. Öğretmen ve öğrencilerin bu formülün matematik literatüründe bulunmadığını söylemesi üzerine ise Ateş, emin olup olmadıklarını ısrarla sordu. Öğretmen Eyyüp Yılmaz, "Doğrunun hesaplanması için tüm literatürü taradık. Bu hesaplamayla ilgili formül aradık. Günlerce tarama yaptık ama ulaşamadık bu konuda eminiz" diye konuştu.
Öğrenciler, tahtada Müdür Ateş’e projelerini ve formülün detaylarını anlattı.
Öğrenci ve danışman öğretmeni tebrik eden Ateş, baklava ikramında bulundu. Ateş, “Öğrencilerimizin bu başarısı inanınca, çalışınca hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteren bir örnektir. Şanlıurfa genelinde 13 ilçenin, özel kolejler dahil tüm ortaokullarının yarıştığı, yüzlerce okul arasından seçilip bu başarıya imza atan projenin küçük mühendisleri Rojin Vefa’yı, Sümeyye Bozyıl’ı, danışman öğretmenleri Eyyüp Yılmaz’ı ve okul yönetimini tebrik ediyorum, başarılarının daim olmasını diliyorum” diye konuştu.

Proje TÜBİTAK yarışmasına katılacak
Öğrencilerin projeleri ile Türkiye genelindeki onaylanan projeler, Bu Benim Eserim isimli TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılacak. Birbirinden ilginç ve özel eserlerin yer alacağı sergide de yer alacak RES 63 projesinin dereceye girmesi de bekleniyor.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri