Görüş Bildir

Francois Hollande:

Anasayfa » dunya »
2017-03-30 14:33:19 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, önce İngiltere’nin AB’den ayrılma şartlarının konuşulması gerektiğini söyledi.
Almanya Şansölyesi Angela Merkel de daha önce "İngiltere’nin Birlikten ayrılma şartları görüşülmeden ticari anlaşma yapılamaz" demişti.
Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın Theresa May’e İngiltere’nin Birlikle ticari ilişkilerin görüşülmesinin beklemesi gerektiğini söylemesinin İngiltere Başbakanı May’e yeni bir darbe olduğu şeklinde yorumlandı.
Fransoi Hollande, AB birliği Başkanı Donald Tusk’la yaptığı telefon konuşmasında "Ayrılık görüşme takvimi"nin, Theresa May’in, hükümetinin görüşmelere yaklaşımını sunmasından sonrasında belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Theresa May, İngiltere’nin AB ile ticari ilişkilerinin geleceğinin ayrılma görüşmeleri ile eş zamanlı olarak yapılmasını istediğini söylemişti.
Hollande’ Avrupa Birliği Başkanı Tusk’a gönderdiği mektupta, ayrılma şartlarının görüşülmesinde ilerleme kaydedilmesi durumunda, İngiltere ile ticari gelecek konusunda görüşme açılabileceğini söyledi.
Hollande, May’e , AB kurallarına saygı ve AB üyesi 27 ülkenin menfaati gereği, belirsizliklerin kalkması için görüşmelerin “net ve yapıcı” olması gerektiğini söyledi.
Merkel ayrılık ve ticari ilişkilerin paralel görüşülmesini reddederek, May’nin planını bozdu
Angela Merkel, AB anlaşmasının 50. maddesine göre dün başlayan Brexit görüşmeleriyle İngiltere ile Birlik arasındaki ticari geleceğinin eş zamanlı olarak görüşülmesini reddetmişti.
Merkel, AB ile İngiltere’nin gelecekteki ilişkilerinin ayrılık görüşmelerinin bitmesinden önce ele alınamayacağını söyledi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler