Görüş Bildir

Selenyumun tiroit hastalığındaki önemi

Anasayfa » saglik »
2017-01-29 11:41:12 Tarihinde eklendi

ÖZEL ESKİŞEHİR TSG ANADOLU HASTANESİ BAŞHEKİMİ GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. KAYIHAN ÇAĞLAR, TİROİT HÜCRESİNİN KORUNMASI İÇİN MUTLAKA SELENYUM İÇEREN YİYECEKLERİN TÜKETİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Selenyumun tiroit hastalığındaki önemi
Özel Eskişehir TSG Anadolu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kayıhan Çağlar, tiroit hücresinin korunması için mutlaka selenyum içeren yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.
Tiroit bezinde bulunan selenyum miktarının diğer organlardan daha fazla olduğuna dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kayıhan Çağlar, selenyumun tiroit hücresini koruyucu etkisinin kanıtlandığını söyledi.
Düşük selenyum seviyelerinde immun fonksiyonlarda bozulmanın görülebildiğine vurgu yapan Çağlar, “Ayrıca düşük selenyum düzeylerinde Haşimoto hastalığı gibi otoimmun tiroidit hastalıklarının şiddetlendiği varsayımı ortaya atılmıştır. Selenyum takviyesinin göz bulgusu olan Graves hastalığına ve doğum sonrası gelişebilen tiroiditlere yararlı olduğu gösterilmiştir. Hashimoto tiroiditte kesin kanıt olmamakla birlikte selenyum takviyesi önerilen mineraller arasındadır. Selenyum minerali içeren gıdalar; ay çekirdeği, balık eti, hindi eti, göğüs tavuk eti, kırmızı et, sakatat, yumurta, mantar, soğan, sarımsak, tahıllar, bakliyatlar, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, ceviz gibi besin kaynakları tüketilmelidir. Selenyum her ne kadar vücut için önemli bir madde olsa da fazla tüketilmesi durumunda vücuda zarar verme ihtimali yüksektir” diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler