Görüş Bildir

Savaşta kaybettiği gözüne Diyarbakır’da kavuştu

Anasayfa » saglik »
2017-01-31 13:57:39 Tarihinde eklendi

SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞTA YAPILAN BOMBARDIMANDA ŞARAPNEL PARÇASININ İSABET ETMESİ SONUCU SOL GÖZÜNÜ KAYBEDEN 16 YAŞINDAKİ MERİNA ESBİRU, DİYARBAKIR DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDE TEDAVİ EDİLEREK YENİ GÖZÜNE KAVUŞTU.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Savaşta kaybettiği gözüne Diyarbakır’da kavuştu
Suriye’deki iç savaşta yapılan bombardımanda şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu sol gözünü kaybeden 16 yaşındaki Merina Esbiru, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde tedavi edilerek yeni gözüne kavuştu.
Ülkelerinde iç savaş sebebiyle 5 yıl önce rejim güçlerinin bombardımanında sol gözünü kaybeden 16 yaşındaki Suriyeli Esbiru’ya Dicle Üniversitesi sahip çıktı. Tedavi için ailesiyle Diyarbakır’a getirilen Esbiru’ya ameliyatla protez göz takıldı. Aile, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül’ü ve Başhekim Prof. Dr. Gökhan Kırbaş’ı ziyaret ederek teşekkür etti. Savaş mağduru kız Rektör Gül’ü makamında ziyaret ederek elini öperek kendi elleriyle yaptığı örme sepeti hediye etti.
Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, başaralı bir ameliyat olduğunu belirterek, "Bombardıman sırasında sol gözünü kaybetmiş. Sonra da sürekli üzüntü duyduğunu belirtmiş. Bizim Idlib’e daha önce yapmış olduğumuz yardım vasıtasıyla bize ulaştılar.
Bizden yardım istediler. Biz de yardım edebiliriz dedik. Üniversitemize getirdik. Burada arkadaşlarımız ameliyat etti. Çok mutlu oldular. Biz de mutluyuz" dedi.
Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Kırbaş da ameliyat safhası ile ilgili bilgi verdi. Kırbaş, “Merina Esbiru hastanemize getirilerek göz hastalıkları kliniğimizde muayenesi yapıldı. Bir dizi tetkikler sonunda iki aşamalı bir ameliyat yapılması gerektiğini kararlaştırdık. İlk aşamada görmeyen göz yerinden çıkartıldı, yerine bir protez yerleştirildi. Böylece ameliyatın ilk aşaması bitmiş oldu. Bundan sonra 2 ay kadar iyileşmesini bekleyeceğiz. İyileşmesinden sonra göz küresi takılacak. Göz küresini İstanbul’da çok iyi bir yerde yaptırıyoruz. Sağlam olan sağ gözü bire bir taklit edilecek aynı ölçüde. Yani büyüklük ve aynı renkte. Dışarıdan bakarak fark edilmeyecek şekilde göz küresi yerleştirilecek ve bu göz küresi azda olsa oynayabilen bir küre olacak" diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler