Görüş Bildir

Çocuklarda diş hekimi fobisine son

Anasayfa » saglik »
2017-01-29 10:13:16 Tarihinde eklendi

Çocukların yüzde 85’inde diş hekimi korkusu olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun temelinde ailelerin 'uslu durmazsan seni doktora götürürüm' veya 'yaramazlık yaparsan doktor sana iğne yapar' diye çocukları korkutmasından kaynaklandığını söyledi.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Çocuklarda diş hekimi fobisine son
Çocukların yüzde 85’inde diş hekimi korkusu olduğunu ifade eden uzmanlar, bu durumun, ebeveyenlerin, ’Eğer uslu durmazsan doktor sana iğne yapar’ diye çocuklarını korkutmasından kaynaklandığını söyledi.
Yaş sınırı tanımayan diş hekimi fobisinin çocukların psikolojilerini bozucu boyutlara varabildiğini ifade eden Diş Hekimi Metin Ayan, “Aileler, ’Uslu durmazsan seni doktora götürürüm, iğne yapar’ gibi sözlerle çocuklarını korkutuyor. Nihayetinde her cümle çocuğu etkiliyor. Diş hekimi fobisinin sebeplerinden biri de ailelerin bu yanlış sözleridir. Ne yazık ki bu, insanların çocukluktan başlayarak ömür boyu diş tedavisinden kaçmasına ve fobiye sebep oluyor” dedi.
Diş hekimi fobisi olan çocuklarda sedasyon altında diş tedavisinin tercih edildiğini anlatan Metin Ayan, bu yöntemle hekimin hareket imkanı kısıtlanmazken, hasta içinse stressiz bir tedavi uygulandığını söyledi. Ayan, “İkna edilebilmesi mümkün olmayan çocuklara uyguladığımız sedasyon yönteminde, hastaya kontrollü bir şekilde damar yoluyla ilaç verilir. Hasta sakinleşir ve bu şekilde uyku haline geçer. Çocuğu hafif bir uyku durumunda tutmak diş tedavisi için çoğu kez yeterlidir. Çocuğun ve diş hekiminin işini kolaylaştıran sedasyonla çürük dişler tek seansta tedavi edilebilmektedir” diye konuştu.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler