Görüş Bildir

Ordu’da HES başarısı

Anasayfa » genel »
2017-01-31 12:44:07 Tarihinde eklendi

ORDU’DA SU KAYNAKLARINDAN ENERJİ ELDE EDİLMESİ AMACIYLA PLANLANAN HES PROJESİNİN ELDE EDİLMESİ BEKLENEN ENERJİ MİKTARININ YARISINA ULAŞILDI

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Ordu’da HES başarısı
Ordu’nun su kaynaklarından enerji elde edilmesi amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan hidroelektrik santralı (HES) çalışmalarında hedeflenen kapasitenin yüzde 52’sine ulaşıldı.
DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık, Ordu’daki su kaynakları üzerinde bugüne kadar 27 HES planlandığını, bunun 12’sinin inşaatının tamamlanarak enerji üretmeye başladığını, 1 HES’in inşaat aşamasında ve 14 HES’in ise planlama aşamasında olduğunu belirtti.
Kanık, “Ordu’da planlanan 27 HES’in kurulu gücü 666 MW, üretilmesi planlanan enerji miktarı ise 2 bin 112 Gwh/yıl olarak belirlenmişti. Halen devreye alınarak enerji üretmeye başlayan 12 HES’in kurulu gücü 346,236 MW, üretilen toplam enerji miktarı ise 1123,569 Gwh/yıl olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar 27 HES’in tam kapasite faaliyete geçtiğinde üretmesi beklenen enerjinin yüzde 52’sidir. İnşaat aşamasında olan bir HES’in faaliyete geçmesiyle yüzde 11 oranında bir artış olacak ve üretilmesi planlanan enerjinin yüzde 63’üne ulaşılmış olacaktır” dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler