Görüş Bildir

Velilere karne uyarısı

Anasayfa » egitim »
2017-01-20 10:43:48 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, yarıyıl tatilinde öğrencilerin dinlenmelerine yeterli zaman ayrılması gerektiğini söyledi.
Doç. Dr. Tahiroğlu, çocuğun bu dönemde dinlenerek, eğitim döneminin yorucu ve stresli yükünden sıyrılıp biraz da olsa rahatlayacağını, bu durumun da çocuğun yeni döneme daha istekli ve sağlıklı başlamasına yardım edeceğini söyledi. Tahiroğlu, "Çocuğun, tatilde dinlenip eğlenmeye yeterli zaman ayırdığından emin olmak gerekir. Tatilde eve kapanan çocuğun kendini oyalamak, ekrana mahkum olmamak için nasıl etkinlikler bulabileceğine, hangi etkinliğin onu oyalayabileceğine dair soruların cevaplarının da aranması önemlidir" dedi.
Doç. Dr. Tahiroğlu, sadece evde değil, dışarıdaki etkinliklere de birlikte zaman ayırmanın hem tatili renklendireceğini, hem de çocukla iletişimi destekleyeceğini, ayrıca yaşına uygun spor, sanat ve hobi faaliyetlerinin zamanı sağlıklı doldurmanın en iyi yollarından biri olduğunu, çocuğun bu şekilde sadece zamanı doldurmakla kalmayacağını, bir beceri edinmesini sağlayacağını ifade etti.
Tahiroğlu, karnede düşük notlar karşısında cezalandırıcı tutumlardan uzak durmak gerektiğine vurgu yaparken, karneye verilecek ödülün ise dozunun doğru ayarlanması gerektiğini, maddi değeri yüksek ödüllerden uzak durulmasını belirtti.
Ceza veren bir ebeveynin çocuktan beklediği şeyin aslında eğitim dönemi boyunca derslerini iyi tutmak gibi bir hedef benimseyip, bunun için yapılması gerekenleri aylar boyunca düzenli ve motive biçimde sürdürmesi olduğunu belirten Tahiroğlu, amaç başarıyı yükseltmekse, böyle davranan bir ebeveynin amaca yönelik davranış göstermediğini ifade etti.
Sadece kötü karneye değil iyi karneye de nasıl tepki verildiğinin son derece önemli olduğunu söyleyen Tahiroğlu, karne için büyük, maddi değeri yüksek ödüllerden kaçınmak gerektiğini, bunun için pazarlık etmemeye özellikle dikkat edilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri