Görüş Bildir

Avrasya Düşünce Kuruluşları temsilcileri Cumhurbaşkanlığını ziyaret etti

Anasayfa » EĞİTİM »
2016-11-25 10:51:55 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen 13 ülke, 37 Düşünce Kuruluşundan 45 temsilcinin katıldığı ’Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması’ temsilcileri Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ziyaret etti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın tarafından Cumhurbaşkanı adına kabul edilen heyet, Avrasya bölgesi ve sorunlarının tartışıldığı Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. İbrahim Kalın, Türk Cumhuriyetleri ve Avrasya bölgesindeki düşünce kuruluşlarını ve faaliyetlerini önemsediklerini dile getirdi. Kalın, Bu noktada Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının işbirliği ile düzenlenen Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşmasının kısa ve uzun vadede yeni fikir ve projelerin oluşturulmasında, topluluk ve devletlerarası ilişkilerin geliştirilmesinde büyük katkısı olacağını belirtti.
Doç. Dr. İbrahim Kalın, "Türkiye’de uzun yıllar düşünce kuruluşu başkanlığını yapmış ve şuanda karar verici pozisyonunda olan birisi olarak düşünce kuruluşlarının önemini yakinen bilen birisiyim. Genellikle üst düzeyde, devlet başkanları düzeyindeki ilişkilerin düşünce kuruluşları, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle desteklenip güçlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de de Avrasya, Amerika ve Ortadoğu bölgelerinde başarılı çalışmalar yapan düşünce kuruluşları mevcut ve çok önemli çalışmalar yapıyorlar. Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması da bu noktada ülkeler arası faaliyetler için verimli bir çalışma olmuştur. Gerek Ahmet Yesevi Üniversitesi gerekse de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bundan sonra da böyle güzel ve anlamlı buluşmaları destekleyeceklerdir. Ümit ediyorum ki bundan sonra da bu tür buluşmalar Türkiye’de ve Avrasya’nın diğer ülkelerinde de belirli aralıklarla devam eder" dedi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da, Doç. Dr. İbrahim Kalın’a destekleri için teşekkür etti. Prof. Dr. Musa Yıldız, "Avrasya bölgesinde faaliyet gösteren düşünce kuruluşlarıyla, ’Avrasya Bölgesinde Ticaret İmkanları: Mevcut Durum ve Gelecek için Öneriler’ ana temasıyla Avrasya bölgesinde belirli konu başlıklarını tartışmak üzere 22-24 Kasım 2016 tarihleri arasında Ankara’da Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması düzenledik. Bu proje çerçevesinde Avrasya bölgesinde faaliyet gösteren düşünce kuruluşlarına/araştırma merkezlerine mensup araştırmacıların birbirleriyle tanışmaları ve gelecekte daha fazla ortak projeler ve çalışmalar hazırlama imkanına sahip olmaları amaçlandı. Bu bağlamda 13 ülkeden 37 farklı kurumdan başta Enstitü müdürleri olmak üzere toplam 45 temsilci davet edildi. Buluşmaya katılım sağlayan; Türkiye, Azerbaycan, Belarus, Moldova, Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, KKTC, Gürcistan, Çin’in temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.
’Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması’ temsilcilerinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ziyareti, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri